Dağıstan’da cami cemaati polisleri savcılığa şikayet etti

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de, Macar Savaşçıları caddesi üzerinde bulunan caminin cemaati, güvenlik güçlerini, kanunsuz hareketleri sebebiyle Dağıstan savcılığına şikayet etti.

Cami cemaati, 9 Nisan sabahı polislerin camiye girdiğini ve provokasyonda bulunduklarını açıkladı. Polislerin camiye ayakkabı ile girdiklerini ve kimliklerini göstermediklerini söylediler. Cemaatin düşüncesine göre, polislerden biri sarhoştu. Camiden bir kaç kişi Sovyetkski emniyetine götürüldü.

8 Nisan’da Cuma namazı çıkışında polisler Memorial İnsan Hakları merkezi çalışanı Sirajudin Datsiyev ve Novoye Delo gazetecisi İdris Yusupov’u gözaltına almıştı. Birkaç saat sonra, gözaltına alınış sebepleri konusunda bir şey söylenmeden ve herhangi bir suçlamada bulunulmadan serbest bırakıldılar.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, Yine 8 Nisan’da Hasavyurt’ta “Vostoçnaya” camisi cemaatinden bazı kişiler ve cami imamı Magomednabi Magomedov ekstremizm suçlaması ile gözaltına alındı. Gözaltına alma esnasında polisler ve cemaat arasında arbede çıktı. O esnada yoldan geçmekte olan taksi şoförü polisin havaya ateş açması sonucu ağır bir şekilde yaralandı.