Dağıstan’da Gaciyev’e destek olmak isteyen gazetecilere keyfi gözaltı kararı

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de tutuklanan Abdulmumin Gaciyev’e destek eylemi gerçekleştiren gazetecilerin gözaltına alınması tepkilere neden oldu.

11 Temmuz günü Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de Abdulmumin Gaciyev’e destek eylemi gerçekleştiren gazeteciler Magomed Magomedov ve Murad Muradov’un güvenlik güçleri tarafından keyfi olarak gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor. Sebepsiz yere gözaltına alınıp 3 saat boyunca ilçe emniyet merkezinde tutulan gazeteciler, kendilerini gözaltına alan güvenlik güçleriyle ilgili suç duyurusunda bulundular.

Çernovik gazetesi genel yayın yönetmeni Magomed Magomedov basına verdiği demeçte, polislere karşı açılacak davanın mahkeme tarafından uzatılabileceğini, ancak bununla ilgili yeterli sabırlarının olduğunu belirtti. Magomedov’a göre herhangi bir ceza davası açılması ve bunun belli bir aşamaya kadar ilerlemesi halinde bu durum diğer güvenlik güçlerinin keyfi kararları üzerinde önemli bir etkide bulunacak.

Haziran 2019 tarihinde gözaltına alınan Çernovik gazetesi yazarı Abdulmumin Gaciyev, terörist oluşumlara para topladığı suçlamasıyla tutuklanıp hapse atıldı. Gaciyev’in gazeteci arkadaşları her hafta düzenli olarak tutukluluğun sona ermesi için protesto gösterisi düzenliyorlar.