Dağıstan’da gözaltılar devam ediyor

Mahaçkale’de Macar Savaşçıları caddesinde bulunan caminin görevlisi, güvenlik güçleri mensuplarının cemaatten 200 kişiyi gözaltına aldığını açıkladı. Dağıstan İçişleri Bakanlığı, gözaltı ile ilgili bilgilerinin olmadığını açıkladı.

Kavkazki Uzel’in yaptığı açıklamaya göre, 15 Nisan Cuma günü cami cemaati, camiye giden yollarda çok sayıda polisin olduğunu ve Cuma namazı için camiye giden insanları gözaltına aldıklarını açıkladı.

Cami görevlisinin ifadesine göre, namaz öncesinde “cami etrafında ve camiye giden yollarda 100 kadar polis toplandı”. Cami görevlisi Muhammed Magomedov, Kavkazki Uzel’e “Onlarca devriye, iki otobüs ve plakasız araçlar geldi. Onların yanında subaylar da vardı. Halbuki bu camide kanuna aykırı bir şey yapılmadığını, camiye radikal düşünceli insanların gelmediğini herkes biliyor” açıklamasında bulundu.

15 Nisan tarihinde saat 14:20’de polis Gagarin caddesini kapadı. “Smolyan” restoranı etrafındaki evlerin bahçelerinde polisler camiden çıkanları gözaltına aldı.

Dağıstan İçişleri Bakanlığı basın sözcülüğü bu konuyla ilgili bir bilgilerinin olmadığını açıkladı.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, cami cemaatine yönelik gözaltı olayı, Müslümanların şikayette bulunduğu ilk olay değil. 25 Mart’ta da cemaatin hem namaz öncesinde hem namaz sonrasında gözaltına alındığı açıklanmıştı. Emniyet o zaman da gözaltı haberini doğrulamamıştı.