Dağıstan’da selefilere baskı artıyor

Daha önceden emniyet güçleri tarafından kapatılmış olan Mahaçkale’nin Şamhal kasabasında bulunan selefi camisi cemaati, caminin şu anda açık olduğunu, ancak iki haftadır camide Cuma namazının kılınmasına izin verilmediğini açıkladı.

Emniyet güçleri, Şamhal’deki selefi camisini 29 Ocak’ta kapattı. Caminin, müftülüğün camiye yeni imam atamasından sonra açılacağı duyuruldu. Bu olaylardan önce, 11 Aralık 2015’de caminin imamı ve cemaatten büyük bir grup emniyet güçleri tarafından kontrol için emniyete götürüldü. Daha sonra serbest bırakıldılar. 2 Şubat’ta, cami cemaati, imamlarının değiştirilmesini reddetti.

Cami cemaatinden Magomed-Rasul, “İnsanlar istediği her zaman camiye gidebiliyor. Caminin kapısı açık. Sadece Cuma günü namaz için ‘Vostoçnıi’ye gidiyoruz, çünkü burada hala inşaat çalışmaları devam ediyor ve Cuma namazını kılma imkanı yok” dedi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir kişi caminin 4 Şubat’tan beri açık olduğunu, fakat cami için hala yeni bir imam seçilmediğini söyledi ve “Caminin resmi imamı Muhammed Seyfulayev. O şehirde yaşıyor ve hiç gelmiyor. İmamlık görevini, müezzin Vali Muhammed yerine getiriyor” dedi. Ayrıca, bu kişiye göre, camide Cuma namazının kılınmamasının tek sebebi emniyet güçleri.

Bu kişi, yaptığı açıklamada, “Cami açık, isteyen herkes oraya gidebilir. Ama Cuma günü hutbe okunmuyor. Emniyet, özellikle Cuma namazına engel oluyor. Bugün (12 Şubat) oraya gidenler orada, kapıların kapalı olduğunu ve polislerin beklediğini gördüler. Cami cemaatinin neredeyse tümü namaz için Mahaçkale’ye gitti” dedi.

Ayrıca, Şamhal cami imamı Muhammed Seyfulayev’in görevini, emniyet güçlerinin baskısından dolayı bıraktığını belirtti.

Dağıstan’daki selefi camilerinden birinde imam yardımcılığı görevini yürüten ve adının açıklanmasını istemeyen bir kişi, yönetimin, 2015 başından beri 12 selefi caminin çalışmalarına müdahale ettiğini söyledi. İmam yardımcısı, “Bu camiler, kapatılan ve cami cemaatinin düşüncesi alınmadan müftülükten imam atanan camilerdir. Hepsi de selefi camileri. Novıi Kuruş’taki cami halen kapalı, Mahaçakale’de, Orconikidze ve Nagornıi caddelerindeki camiler, adını şu anda açıklayamayacağım bazı köylerdeki merkez camileri kapalı. Leninkent ve bazı köylerdeki bazı küçük camilerin imamları da değiştirildi” dedi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, İmam yardımcısı ayrıca, her yerde aynı senaryonun oynandığını kaydetti. Caminin silahlı insanlarca ablukaya alındığını, cemaatin dışarı çıkarıldığını, daha sonra da caminin ya kapandığını ya da yeni bir imam atandığını söyledi.