Dağıstan’da Türk eğitim kurumuna baskın

Derbent’te İslami eğitim veren Türk medresesine baskın yapan polislerin ekstremist içerikli DVD’ler buldukları iddia edildi.

Rusya İçişleri Bakanlığı Kuzey Kafkasya Federal Bölge idaresi, 26 Kasım’da, Derbent’te, tasavvufi çalışmalarıyla tanınan ve daha önce hiçbir ekstremist faaliyetine rastlanmamış Türk bir vakfa ait eğitim kurumuna yapılan baskında, IŞİD’e ve Kafkasya Emirliği’ne bağlanma çağrısı yapan DVD’ler bulunduğunu iddia etti.

Kurumun verdiği bilgilere göre, polisler medrese binasında ekstremist materyallerin hazırlandığı ve dağıtıldığı istihbaratı aldı.

Kurumun açıklamasında, “Dün Rusya İçişleri Bakanlığı Kuzey Kafkasya Federal Bölge çalışanlarınca medresede arama yapıldı ve sonucunda polisler, IŞİD ve Kafkasya Emirliği’ne katılım çağrısında bulunan DVD’ler ve onları destekleyen dini eserler buldu” ifadesine yer verildi.

Ria Dagestan haber ajansının verdiği bilgilere göre, Tabasaransk köylerinden birinde yaşayan 34 yaşındaki medrese müdürü gözaltına alındı ve polis şubesine götürüldü.