Dağıstan’daki seferberlik karşıtı protestoda gözaltına alınan kadın gazeteci serbest bırakıldı

Dağıstan’da seferberlik karşıtı protestoları haberleştirirken gözaltına alınan kadın gazeteci serbest bırakıldı.

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de seferberlik karşıtı protestolarda tutuklanan kadın gazeteci Yuliya Vişnivetzkaya serbest bırakıldı. Radio Liberty bünyesinde çalışan gazeteci serbest bırakılır bırakılmaz Dağıstan’ı terk etmek zorunda kaldı. Avukatı ve gazeteci arkadaşları 2 gün boyunca Vişnivetzkaya’nın nerede tutulduğunu öğrenemediklerini bildirdiler. 26 Eylül tarihinde gözaltına alınan kadın gazeteci için 5 gün hapis cezası verilmişti.

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de gerçekleşen seferberlik karşıtı protestolarda 120 kişinin tutuklandığı bilgisi verildi. Mahaçkale’deki olayları kaydederken gözaltına alınan Novoye Delo gazetecisi İdris Yusupov ve RusNews Genel Yayın Yönetmeni Sergey Eynbindera, 17 saat gözaltında tutulmalarının ardından serbest bırakılmışlardı. Eynbindera, basına verdiği bilgide gözaltı işlemleri sırasında darp edildiklerini ve tüm ekipmanlarının bilinçli olarak kırıldığını söyledi.

21 Eylül’de açıklanan seferberlik kararının ardından yaşanan protesto dalgasında Rusya genelinde yaklaşık olarak 2.500 kişi tutuklandı.