Dağıstan’ın yeni Cumhurbaşkanı Sergey Melikov oldu

Dağıstan Halk Meclisi’nde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Başkan Vekili Sergey Melikov, Meclis Başkan Yardımcısı Kamila Davdiyev ve Dağıstan Seçim Komisyonu üyesi Samir Abdulkhalikov isimleri yarıştı.

Adaylar arasında Başkan Vekili Sergey Melikov, milletvekillerinin çoğunluğu tarafından Cumhurbaşkanı seçildi.

Melikov mecliste milletvekillerine yaptığı açılış konuşmasında ülkenin temel sorunlarını sıralayarak, altyapı eksikliğine, sosyal tesislerin yetersizliğine ve ulaşım sıkıntısına vurgu yaptı. Sorunların hem uzak bölgelerde hem de başkent Mahaçkale’de yaşandığını belirten yeni cumhurbaşkanı, ülke için güncel ekonomik politikaların izlenmesi gerektiğini açıklayarak yaklaşık 500 bin Dağıstan vatandaşının yoksulluk sınırının altında yaşadığını ifade etti.

Sergey Melikov’un göreve başlama törenine Güney Osetya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Anatoli Bibilov da katıldı.

1965 doğumlu olan Sergey Melikov, Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu’nda uzun süre komutan rütbesiyle görev yaptı. Özel kuvvetler komutanı ve askeri istihbaratçı olarak Çeçenya-Rusya Savaşı’nda yer alan Melikov, Rusya Federasyonu Kuzey Kafkasya Federal Bölge Yetkili Temsilcisi oldu. Eski Dağıstan Cumhurbaşkanı Vladimir Vasilyev’in erken istifasının ardından geçtiğimiz yıl Ekim ayında bölgenin geçici başkanlığına atanan Melikov, Putin’in partisi Birleşik Rusya Partisi’nin Dağıstan başkanlığını yürütüyor.