Deprem uzmanları uyardı: Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de riskli binalar var

Türkiye’de yaşanan depremlerin ardından deprem uzmanları Kafkasya’nın durumunu değerlendirdi.

Kafkas cumhuriyetleri içerisinde depremden en çok etkilenecek bölgenin Dağıstan olacağını kaydeden uzmanlar, başkent Mahaçkale’de son 30 senede inşa edilen binaların ciddi risk barındırdığını belirtti.

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’nin Kuzey Kafkasya bölgesinin en büyük şehri olduğuna işaret eden Rusya Bilimler Akademisi Dağıstan Federal Araştırma Merkezi Jeoloji Enstitüsü Baş Araştırmacısı Vasili Çerkaşın, son 30 yılda inşa edilen binaların durumunun bilinmediğini, Mahaçkale’de riskleri azaltmak için depreme dayanıksız evlerin tespit edilip güçlendirilmesi ya da yıkılması gerektiğini söyledi.

Rusya Bilimler Akademisi Jeofizik Servisi Müdür Yardımcısı Ruslan Diyagilev, “Dağıstan’daki en büyük deprem 1970 yılında 6.6 şiddetinde yaşandı. Depremin merkez üssü başkent Mahaçkale’ye 30 km uzaklıktaydı. Birçok yerleşim yeri tamamen yıkıldı, 271 kişi yaralandı, 31 kişi hayatını kaybetti. Bölgede son deprem Aralık 2022’de 5.6 büyüklüğündeydi. Depremin merkez üssü Gunib köyü yakınlarındaydı, çok sayıda okul hasar gördü.” dedi.

Bölge uzmanları Mahaçkale’de kaçak inşa edilen evlere dikkat çekti ve resmi olarak 500 gecekondunun şehir merkezinde bulunduğunu belirtti.