“Dünyaları verseniz topraklarımızdan vazgeçmeyiz”

Magaslife, yaklaşan seçimler dolayısıyla yaptığı haberde, İnguşetya halkını topraklarına sahip çıkmaya çağırıyor.

İnguşetya halkı, Nisan 2013’de yapılan seçimlerin bir tiyatrodan ibaret olduğunun farkında.

Tiyatro, Eylül’de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde Yevkurov’un seçilmesi için sahnelendi. Yevkurov’un tüm idari kaynaklar kampanya için kullanılsa bile devlet başkanlığına seçilemeyeceği ortadaydı. Bu sebeple seçimin, halkın seçtiği milletvekilleri tarafından değil de, Başkanlık İdaresince onaylanmış kukla bir parlamento tarafından yapılması tercih edildi.

Burada gerçekten bir otoritesi ve saygınlığı olan insanların İnguşetya Halk Kongresi’ndeki konuşmalarına ehemmiyet vermeliyiz. Sivil toplum aktivisti ve işadamı İdris Abadiyev konuşmasında İnguş halkının dikkat etmesi gereken konulara dikkat çekiyor. Onun konuşmasından önemli gördüğümüz pasajları sunuyoruz:

“Halkımız, kişisel menfaatleri için birilerine hizmet eden, kendi menfaatlerini halkın menfaatleri önüne koyan kişiler tarafından yok ediliyor.”

“İnguşetya Parlamentosu dışında hiç kimsenin İnguş toprakları üstünde tasarruf hakkı yoktur. Halk meclisi görevlerini yerine getirmediği için bugün bu sıkıntıları çekiyoruz.

“Bize Moskova, Petersburg ve Amerika’yı verseler dahi, biz Prigorodnıi ve Vladikavkaz’dan vaz geçmeyeceğiz.”

“Bir yere sahip çıkmazsanız, oraya başkaları gelir. Biz burası bizimdir demediğimiz müddetçe, toprağımızı elimizden almak isteyecek kişiler her taraftan gelecektir.”

“Hiçbir hukuki dayanak olmadan, Osetya ve Çeçenya’yı kendi yapılarına dahil ettiler. Biz ise, hukuk bizim tarafımızda olmasına rağmen, cumhuriyetimizin toprak bütünlüğünü korumak için hiçbir şey yapmadık.”