Erdoğan ve Putin’den mini zirve

Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin  yapıldığı Tacikistan Cumhuriyeti’nin başkenti Duşanbe’de bu sabah Erdoğan ve Putin’in görüştüğü açıklandı.

İki lidere, Dışişleri Bakanları da eşlik etti. Daha sonra iki lider zirvenin yapıldığı salonun fuayesinde oturarak bir süre baş başa sohbet ettiler. Görüşmede ikili ve bölgesel sorunlara kısaca değinildiği bildirildi.

Zirveye Rusya’dan Türkiye’ye ve Çin’e kadar önde gelen bölge ülkeleri liderler düzeyinde katıldı ve aile fotoğrafı çektirdi.

Sputnik’in haberine göre Erdoğan, Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere bulunduğu Tacikistan Cumhuriyeti’nin başkenti Duşanbe’deki temaslarına başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveden önce Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya geldi. Görüşme yaklaşık yarım saat sürdü.

Zirvenin Dönem Başkanı ve Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman, toplantı başlamadan önce liderleri Didor Salonu’nda tokalaşarak karşıladı.

Erdoğan, CICA aile fotoğrafında hazır bulundu, fotoğraf çekimi sırasında Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in arasında yer aldı.

Erdoğan, oturum başlamadan önce Putin ile ayaküstü sohbet etti. Görüşme esnasında Erdoğan’ın yanında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da hazır bulundu.

Kaynak: TürkRus