Ermenistan Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’nin sondaj çalışmaları kışkırtıcı

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulundu. Rum yönetimini destekleyen açıklamada, Türkiye’nin sondaj faaliyetleri kışkırtıcı ve tehlikeli olarak tanımlanıyor.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye’nin, Kıbrıs’ın kuzey doğusunda yeni sondaj çalışmaları yapma çabaları konusunda derin endişelerimiz var. Doğu Akdeniz bölgesinde Türkiye’nin sürekli kışkırtıcı eylemleri, bölgenin istikrar ve güvenliğini tehlikeye atıyor. Kıbrıs Cumhuriyeti ile halkına tam destek ve dayanışmamızı bir kez daha teyit ediyoruz. Türkiye’yi Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesindeki tüm çalışmalarını durdurmaya, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğine ve Kıbrıs halkının, dış baskılara maruz kalmadan kendi siyasi, sosyal ve ekonomik gelişimine yoğunlaşma hakkına  saygı duymaya çağırıyoruz.” ifadeleri geçiyor.

Hatırlanacağı üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden alınan ruhsatlı sahalarda Türkiye’nin doğalgaz ve petrol arama faaliyetleri Rusya’yı da rahatsız etmişti.

Kaynak: EHA