Güney Osetya’nın seçim sürecine girdiği konuşuluyor

Güney Osetya’da eski cumhurbaşkanı Anatoli Bibilov’un açıklamaları seçim sürecinin başlaması olarak yorumlandı.

Güney Osetya’nın eski cumhurbaşkanı Anatoli Bibilov tarafından yapılan açıklama uzmanlar tarafından parlamento seçim sürecinin başlaması olarak görüldü.

Basına konuşan Anatoli Bibilov, “İstemesek bile Birleşik Osetya Partisi olarak muhalefetteyiz. Biz en kalabalık partiyiz, etkili olduğumuz biliniyor. Bizler sokak muhalefeti değil, yapıcı muhalefetiz. Mevcut hükümetin yaptığı hataları vatandaş değerlendirecek.” dedi.

Bölge uzmanları, önümüzdeki bahar aylarında gerçekleşmesi planlanan parlamento seçimlerinde, Anatoli Bibilov’un partisinin gençler tarafından desteklenmeyeceği görüşünde. Sosyal medyayı etkili kullanan Güney Osetya vatandaşları, İnal Jabiyev’in karakolda ölmesine neden olan işkencelerin Bibilov’un emriyle uygulandığını düşünüyor.

JAMnews’ten Janna Tarhanova’ya konuşan, ismini açıklamayan bir vatandaş ise eski cumhurbaşkanı Anatoli Bibilov’un Moskova’da iyi ekonomik bağlantıları olduğunu, Güney Osetya Cumhurbaşkanı Alan Gagloyev’in seçildikten sonra henüz Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabul edilmediğini söyledi.

Alan Gagloyev, geçtiğimiz sene düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Anatoli Bibilov’u Gürcistan’a 200 kilometrekarelik toprak parçasının devri ve İnal Jabiyev cinayetiyle bağlantılı yetkililerin suçları üzerinden eleştirmişti. Güney Osetya Cumhurbaşkanı seçilen Gagloyev, ilk iş olarak Anatoli Bibilov’un resmi kurumlara yerleştirdiği destekçilerini görevden uzaklaştırmıştı.