Gürcistan ile NATO ilişkisi masaya yatırıldı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Bilgi Departmanı, Gürcistan’ın NATO ile işbirliğinin derinleşmesinin bölgesel güvenlik için gerçek bir tehdit olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Cenevre Kafkasya Tartışmalarının ardından yaptığı açıklamada, “Maalesef, görüşmede yakın zamanda güç kullanılmamasına ilişkin açıklama üzerindeki çalışmaların yeniden başlaması için imkanların olmamasına dikkat çekildi. Rus, Abhaz ve Güney Osetya heyetleri güney Kafkasya’da barışın sağlanması için kilit önem taşıyan ilgili belgenin onaylanması için çalışmaya hazır olduklarını dile getirdiler.” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca, Gürcistan’ın NATO ile işbirliğinin derinleşmesinin Tiflis’in Rusya’ya düşmanca açıklamaları ışığında bölgesel güvenliğin gerçek tehdidi olarak algılandığının altı çizildi.

Açıklamalara şu şekilde devam edildi:

“Abhazya ve Güney Osetya’nın Gürcistan sınırlarındaki durum Gürcistan heyeti dışında tüm toplantı katılımcıları tarafından istikrarlı ve yönetilebilir olarak kabul edildi. Cenevre tartışmalarının katılımcıları insanı sorunların çözümünde yol arayışına hazır olduklarını dile getirdiler.”

Kaynak: Gazetem