Gürcistan’a giden Saakaşvili gözaltına alındı

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili 8 yıl sonra döndüğü Gürcistan’da gözaltına alındı.

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Gürcistan’ın eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin gözaltına alındığını duyurdu. Saakaşvili’nin cezaevine nakledildiğini belirten Garibaşvili, yaptığı açıklamada, “Güvenlik güçlerimiz, hakkında yakalama kararı bulunan eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili’nin Ukrayna’dan Gürcistan’a hareketi hakkında önceden istihbarat aldı. Bu süreç tamamen bilgimiz dahilindeydi.” ifadelerini kullandı.

Tiflis’te gözaltına alınmadan önce sosyal medya hesabından paylaşım yapan eski cumhurbaşkanı destekçilerine seslenerek Ulusal Hareket için oy istedi. Gürcistan vatandaşlarına 2 Ekim’deki seçimlerde muhalefete oy vermesi için çağrıda bulunan Saakaşvili, “Beni alıkoyacaklar ama bilin ki sonuna kadar savaşacağız. Hepimiz bir araya geliyoruz, birçok insan sokağa çıkıyor ve sonunda kazanacağız. 3 Ekim’de Özgürlük Meydanı’nı doldurmalıyız!” açıklamasında bulundu.

Gürcistan Savcılığı, 2007’de muhaliflerin mitingini dağıtmak, İmedi televizyon kanalının kurucusu Badri Patarkaçişvili’nin mal varlığına el koymak, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmak ve bir milletvekilini dövdürmekle suçladığı Saakaşvili hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı. Tiflis Şehir Mahkemesi de 2018’de Saakaşvili’ye bir cinayet davasında af yetkisini kötüye kullandığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezası vermişti. Saakaşvili, 2013’te Gürcistan’da cumhurbaşkanlığı görev süresinin dolmasının ardından ülkeden ayrılarak ABD’ye gitmişti. Daha sonra Ukrayna’ya giden Saakaşvili’ye dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Mayıs 2015’te Ukrayna vatandaşlığı vermişti. Saakaşvili, Odessa Valiliği görevine atanmış ama 2016’da bu görevden istifa etmişti. Saakaşvili, 4 Aralık 2015’te Gürcistan vatandaşlığından çıkarılmıştı. Ukrayna’da Yeni Güçler Hareketi Partisi’ni kuran Saakaşvili, muhalefette yer alıyordu. 26 Temmuz 2017’de Ukrayna vatandaşlığından da çıkarılan Saakaşvili’ye, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy geçen yıl yeniden Ukrayna vatandaşlığı vermişti. Saakaşvili, 2020’den bu yana Ukrayna Milli Reform İcra Komitesi Başkanı olarak görev yapıyor.