Gürcistan’da saldırıya uğrayan gazeteci hayatını kaybetti

Tiflis’te 5 Temmuz tarihinde LGBT mitingini haber yaparken LGBT karşıtları tarafından saldırıya uğrayan TV Pirveli muhabiri Lekso Lashkarava’nın evinde ölü bulunması üzerine Rustaveli Caddesi’nde yüzlerce kişi toplandı.

Parlamento binasının önünde toplanan eylemcilerle birlikte, çeşitli medya temsilcileri ve muhalif parti liderleri Başbakan Irakli Garibashvili, İçişleri Bakanı Vakhtang Gomelauri ve Devlet Güvenlik Servisi Başkanı Grigol Liluashvili’nin istifasını isteyerek sorumluların cezalandırılmasını talep etti.

Gürcü medyası gazetecilere yönelik şiddeti ve hükümetin eylemsizliğine karşı ortak bir bildiri yayımladı. Yayımlanan bildiride, “Saldırgan grubun üyeleri kasıtlı olarak medya temsilcilerine saldırdı, fiziksel ve sözlü tacize maruz bıraktı. Güvenlik güçleri medya mensuplarını korumak için uygun önlemleri almadı.” ifadelerini kullanarak uluslararası medyadan destek talebinde bulunuldu.

5 Temmuz’daki olaylardan sonra Lekso Lashkarava’nın üç gün hastanede yattığı, vücudunda birden fazla yaralanma oluştuğu ve yüz kemiğinde kırıklar olduğu için ameliyata alındığı biliniyor. Ameliyattan sonra sadece iki gün yaşayan 38 yaşındaki muhabirin kesin ölüm nedeni henüz tam olarak bilinmiyor ancak ailesi ve yakınları, saldırıdan ve ameliyattan sonra vücudunun her yerinde şiddetli ağrı çektiğini belirtiyorlar.

Gürcistan’daki LGBT grubunun 5 Temmuz tarihinde Tiflis’te başlayacağını duyurduğu yürüyüşler Ortodoks Kilisesinin destekçileri tarafından protesto edilmiş, meydanlara dökülen kitleler LGBT ofisini basıp gazetecilere saldırılarda bulunmuştu. 40’ın üzerinde basın mensubunun hastanelik olduğu karışıklıklar sırasında Birleşmiş Milletler ofisi de zarar görmüştü.

Kaynak: KU