Gürcistan’da sığındıkları otelden kovulan Ukraynalı mülteciler çaresiz kaldı

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te ve Türkiye’ye sınırı olan Batum’da otellere sığınan Ukraynalı mülteciler kaldıkları yerden kovuldular.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı işgal girişimi nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalı mülteciler Gürcistan’da sığındıkları otellerden kovuldular. Tiflis ve Batum’daki otellerde yoğunlaşan Ukraynalı mültecilerin konaklama ve yemek bütçelerinin kesildiği bildirildi. Tiflis belediye başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 5 bin Ukraynalı mülteci için belediye bütçesinden bu zamana kadar 5 milyon dolar harcandı.

Batum’da kaldığı otelden kovulan Ukraynalı bir mülteci, Gürcistan merkezli Mtavari Arkhi televizyon kanalına verdiği demeçte, “Mariupol şehrinden buraya geldim. Ukraynalı mültecilerin birçoğunun Gürcistan’da kalabileceği bir yer yok. Yanlış anlaşılmak istemiyorum ama gerçekten gideceğimiz hiçbir yer yok. Çocuklarımızla nereye gidebiliriz? Dört aydır buradayız, maddi olanaklarımız tükendi, lütfen bize yardım edin.” ifadelerini kullandı.

Gürcistan makamlarının iddialarına göre artık Ukraynalı mültecilere Gürcistan Sağlık Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler tarafından yardım edilecek.