Gürcistan’dan tepki: Rusya’nın Abhazya ordusuna verdiği destek yasa dışıdır

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vladimir Konstantinid, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Abhazya ordusu için mali yardım sağlanmasına yönelik anlaşmanın imzalanması talimatını değerlendirdi.

Putin’in kararının, Rusya’nın Gürcistan’a uyguladığı işgal politikasının devamı olduğunu ifade eden Konsantinid, “Bu karar, Rusya Federasyonu tarafından Gürcistan’a ait bölgelerin Rus siyasi ve askeri alanlarına entegre edilmesine yönelik yasa dışı bir adımdır ve Rusya’nın ilhak politikasının devamıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu kararın, Rusya Federasyonu ile Abahzya yönetimi arasında daha önce imzalanan askeri iş birliği anlaşmasının devamı olduğuna dikkati çeken Konstantinid, bu anlaşmanın da yasa dışı olduğunu kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz günlerde, Abhazya ordusu için mali yardım sağlanmasına yönelik anlaşmanın imzalanması talimatını vermişti. Putin tarafından imzalanan kararnameye göre, Abhazya ordusunun “modernleştirilmesi” kapsamında Rusya tarafından sağlanacak mali yardımla ilgili anlaşma imzalanacak.

2008’de Rusya ile Gürcistan arasında Güney Osetya Savaşı olarak bilinen çatışmalar çıkmış, savaşın ardından, Güney Osetya bağımsızlığını ilan etmişti. Rusya Federasyonu, 2008’de Abhazya ve Osetya’nın bağımsızlığını tanımıştı.

Kaynak: AA