Gürcü futbolculardan Abhazya ve Güney Osetya göndermesi

Gürcistanlı futbol oyuncuları ülkelerinin bir kısmının Rus işgali altında olduğu yönünde gönderme yaptı.

Tiflis’te faaliyet gösteren Lokomotiv ve Rustavi ayrıca, Kutaisi kentinde faaliyet gösteren Torpede futbol kulüplerinin oyuncuları 19. Gürcistan Futbol Şampiyonasında sahaya “Ben Gürcistanlıyım ve ülkem Rus işgali altında” yazılı tişörtler giyerek çıktı.

Diğer iki futbol kulübün oyuncuları giydikleri tişörtlerin üstünde yer alan yazıda ise ülkelerinin yüzde 20’sinin Rus işgali altında olduğu belirtildi.

Uzman gazeteciler futbolcuların bu göndermesinin Abhazya ve Güney Osetya ile ilgili olduğunu, Gürcistan’daki son protesto gösterilerinin bu etkiyi doğurduğunu belirtiyorlar.

20 Eylül 1990 tarihinde bağımsızlık ilan eden Güney Osetya, 2008’de yaşanan savaşın ardından Rusya Federasyonu ve çeşitli ülkeler tarafından tanındı. Geçtiğimiz aylarda Güney Osetya Türkiye Tam Yetkili Temsilciliği açılmıştı.

Gürcistan ile bir sene süre savaşın ardından 30 Eylül 1993 tarihinde bağımsızlık ilan eden Abhazya’yı, 2008 yılındaki savaşın ardından Rusya Federasyonu ve çeşitli ülkeler tanıdı. Abhazya’nın da Türkiye’de bir temsilciği bulunuyor.

Rusya 2008 yılında Gürcistan ile yaşadığı savaştan itibaren Abhazya ve Güney Osetya’ya destek vermeye devam ediyor.

Kaynak: QHA


Yorumlar
  1. Abhazya ve Güney Osetya ne dedelerinizin ne de babalarınızın toprağıydı… İşgal ettiğiniz topraklardan geri çekilmek zorunda kalmak bu toprakların sizin olduğu anlamına gelmez… Aynı su üstündeki zeytinyağ gibisiniz. Size hatırlatmak gerekir… Ülkeniz amerikan işgalinde… sizin kadar ucubesini görmedim… Hakikaten bu rus emperyalizmi olmasa idi. kesin gürcü emperyalizmi diye bir şey olurdu… sizin anladınız dil rusça… Abhazya ve G. Osetya’ yı konu etmeden kozlarınızı aranızda paylaşırsanız…. KAFKASYA İÇİN HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLUR