Hacimba ve Putin Soçi’de görüştüler

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ve Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Soçi’de buluştular. Putin ve Hacimba görüşme öncesi ortak bir basın açıklaması düzenledi.

Putin yaptığı konuşmada ikili ticari ilişkiler üzerinde durdu. Putin açıklamasında “Sevgili Raul Hacimba, seni gördüğüme çok sevindim. Abhazya Cumhuriyeti’nin tanınmasının yıldönümü vesilesiyle bu yaz buluşmuştuk. Stratejik, müttefik ve özel bir karaktere sahip olan ilişkilerimizin doğası oldukça kuvvetlendi. Sizinle tarafsız bir ortamda buluşacağımızı ve mevcut iş sorunlar hakkında konuşacağımızı kabul etmiştik. Konuşacağımız, mutabakat sağlayacağımız bir sürü konu var. Ticaretimiz büyüyor, ancak geçtiğimiz yıl %5 civarında bir yavaşlama oldu. Bu yılın ilk 9 ile 10 ayında %2 oranında tekrar bir yükseliş var. İşletmeler işe yarıyor, ama bence bu yeterli değil. Geçen buluşmada ekonominin gelişmesini zorlamak için ek çabalara ihtiyaç olduğunu belirtmiştik. Gerçekten de, gayri resmi bir ortamda, Cumhuriyetin gelişimi için uygun olduğunu düşündüğünüz bütün konular hakkında konuşmak için sizi gördüğüme çok sevindim.” şeklinde konuştu.

Raul Hacimba ise “Sevgili Vladimir Putin, sizinle tekrar görüşme fırsatı bulduğumuz için umutluyum ve sevinçliyim. Ağustos görüşmelerimizden sonra, konuşmamız gereken birçok konu var. Toplantılarımız çoktan geleneksel bir hale geldi ve gelişen ilişkilerimize tanıklık ediyorlar.
Bu son dönemde, yatırım programı üzerindeki sıkı çalışmalar devam etmekte. Elde edilen başarılarımız mevcut. Bizim için önem taşıyan bir diğer husus yatırım kurulu tarafından yürütülen çalışmalardır. Tamamlanma aşamasında olan projelerimiz mevcut. Özellikle tarım sektöründe tamamlanmış olan faaliyetler ve tesisler aktif olmuş ve işlemeye başlamıştır. Sizinle doğrudan konuştuğumuz konular olan Bilgi ve Koordinasyon Merkezi, ve Savunma Departmanı da hatasız işliyor. Bu sene boyunca, askeri bölümlerimiz arasındaki ilişkilerin yoğunluğuna tanıklık eden doksan dörtten fazla etkinlik düzenlendi. Bu Abhazya için önemlidir ve bir kez daha ilişkimizin boyutunu ve ciddiyetini gösterir.” dedi.