Haraziya: Sakarya’da sandık kurulmasına izin verilmedi

Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Vadim Haraziya, 25 Ağustos’ta gerçekleşecek Abhazya cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de oy verme işlemleriyle ilgili süreci anlatan Haraziya, “Hiçbir yasa ihlal edilmedi. Abhazya yasalarına uygun olarak, seçimden otuz gün önce bir komisyon kuruldu, komisyonun başkanı atandı. 2 Ağustos’ta yasalar çerçevesinde seçim merkezinin İstanbul’dan Sakarya’ya taşınması talebinde bulundum, Abhazya Merkez Seçim Komisyonu bunu yapmaya hakkım olmadığı cevabını 22 Ağustos’ta verdi, ancak kanunlarda buna benzer bir yasa yazmamakta.” dedi.

Vadim Haraziya, gelen karar sonrası seçimlerin İstanbul’da düzenlenmesinin fiziksel olarak yetiştirilemediğini ve seçim yerinin Sakarya’ya taşınma talebinin Abhazların o bölgede sık yaşaması ve aynı gün bölgedeki Kayalar köyünde “Abhazya Cumhuriyeti’nin Tanınmasının 11. Yıl Dönümü” programının olmasından kaynaklandığını belirtti.

Haraziya, Sakarya’da seçimler için her şeyin hazır olduğunu, ancak Abhazya Merkez Seçim Komisyonundan izin çıkmadığını söyledi.

Kaynak: SA