Hasavyurt camisine yeni imam atandı

Hasavyurt eski belediye başkanı Saidpaşa Umahanov’un ailesinin girişimiyle “Vostoçnıi” camisi çalışanları tamamen değişti.

“Vostoçnıi” camisi imamı Magomednabi Magomedov, 8 Nisan’da Hasavyurt’ta gözaltına alınmış ve mahkeme iki ay tutukluluğuna karar vermişti.

Cami temsilcisi Muhammed, imam Magomednabi Magomedov’un tutuklanmasının ardından camiyi din konseyi üyelerinin yönettiğini açıkladı

Cami temsilcisi Muhammed, “Caminin yönetimi imama ait değildir, konseyindir. Eğer imam yoksa konsey yine çalışır. İmamın rolü daha çok Cuma vaazlarıdır. Camide bu vazifeyi yerine getirecek bilgisi ve tecrübesi olan çok genç var ve imamın yerine geçebilirdi” dedi.

Muhammed 25 Nisan’da caminin yeni konseyinin seçildiğini ve yeni imam olarak da Gasan Magomedov’un atandığını açıkladı.

Dağıstan Din İdaresi’nin cami ve cemaati kontrol altına almaya çalıştığından şüphelenen Muhammed, “Burası Din İdaresi’ne geçmeyecek çünkü camiyi eski Hasavyurt belediye başkanı Saidpaşa Umahanov inşa etti. Ve o camiye kimi alırsa burayı o yönetecek. O da, şimdilik camiyi konsey üyelerine verdi” dedi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Cami temsilcisi Muhammed, “Yeni cami konseyi ve imamının atanması caminin sahibi, Umahanov ailesinin inisiyatifi ile gerçekleşti. Eski konsey üyeleri yeni konseyde yer almadı” açıklamasında bulundu.