İbrahim Yağan: Kafkas halkları Ukrayna-Rusya Savaşı’nda birbirine kırdırılıyor

Çerkes halk lideri İbrahim Yağan, seferberlik kararının Çerkeslere olan yansımalarını değerlendirdi.

Kabardey-Balkar doğumlu Çerkes halk lideri İbrahim Yağan, Rusya’da ilan edilen seferberlik kararının Kafkasya’ya olan yansımalarını değerlendirdi. Yağan, Rusya yönetiminin belli bir kesimi askere alacağını ilan ettiğini, ancak Kafkasya’da hasta ve engelli kişilerin cepheye gönderildiğini belirtti. Çerkeslerin diğer halklara göre yoğun olarak askere alındığını anlatan Yağan, Kabardey-Balkar’da geçtiğimiz günlerde 300 gencin İnguşetya’ya götürüldüğünü açıkladı.

Kabardey-Balkar yönetimini eleştiren İbrahim Yağan, “300 acemi askerin karşısına geçen Kabardey-Balkar Cumhurbaşkanı Kazbek Kokov, kahramanlık söylemleriyle savaş naraları atıyor. Bunu dinlediğim zaman atalarım ve halkım adına utanç duydum. Çerkesler ne zaman başka bir ülkeyi işgal edip hasta, çocuk ve yaşlıları öldürdü? Tarihte bunun bir örneğine bile rastlanamaz. Ayrıca askere gönderilen gençlerimizin haline bir bakın. Onların üstü başı bile cepheye gönderilmek için uygun değil.” ifadelerini kullandı.

Kafkasyalıların cephede birbirlerine karşı savaştırılmaya çalışıldığına dikkat çeken İbrahim Yağan, “Osmanlı-Rus Savaşları’nda her iki tarafta da Kafkasyalılar karşı karşıya getirilerek birbirine kırdırıldı. Bugün yine aynı senaryo gündeme geldi. Gençlerimiz hem Ukrayna tarafında hem de Rusya tarafında savaşıyorlar. İnsanlarımızın yiğitlik ve kahramanlık propagandasıyla bu kirli savaşta kırdırılma planını düşündükçe kalbim daralıyor. Bu senaryoya hep birlikte karşı koymalıyız.” dedi.

Çerkes halk lideri İbrahim Yağan, açıklamalarını “Cherces” isimli YouTube kanalı üzerinden gerçekleştiriyor.


Yorumlar