İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunusbek Yevkurov istifa etti

İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunusbek Yevkurov, İnguşetya Ulusal TV kanalında Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa ettiğini, Rusya Devlet Başkanı Putin’e istifasını sunacağını bildirdi.

İnguşetya Parlamentosu tarafından ülkenin 3. Cumhurbaşkanı olarak seçilen Yevkurov’un sosyal medya hesapları üzerinden de istifa görüntüsü yayınlanırken, istifa nedeninin Cumhurbaşkanlığı, İnguşetya Hükümeti ve İnguş halkı arasında yaşanan anlaşmazlıklar olduğu ortaya çıktı.

Görevi süresince İnguşetya’da önemli gelişmeler olduğunu kaydeden Yevkurov, “Yıllar boyunca İnguşetya halkıyla önemli bir yol kat ettik. Kolluk kuvvetleri ile birlikte ülkede terör örgütlerine karşı savaş vererek bu olguyu yendik. İnguşetya’da barışı sağladık, okullar, kreşler, hastaneler, spor tesisleri ve yollar inşa ettik ve inşa etmeye devam ediyoruz. Cumhuriyet birçok açıdan Rusya’nın bölgeleri arasında lider olmuştur.” ifadelerini kullandı.

İnguşetya’daki kargaşaya dikkat çeken Yevkurov, “Seçimimi yaptım, bir İnguş vatansever olarak vatanını savunmaya yemin eden bir asker gibi İnguşetya’yı savundum ve nihayet görevimden ayrılmaya karar verdim. İnguşetya benim devletim olduğu gibi bütün İnguş vatandaşlarının da devletidir. Hepimiz bu kimliği temsil ediyoruz. Kamu ve bazı dini alanlarda bugün maalesef bölünmüş durumdayız. Bunun sorumlusu olduğumu ve olduğumuzu söylemeye cesaret edelim.” dedi.

İnguşetya’nın kalkınması için birçok plan ve projenin bulunduğunu söyleyen Yevkurov, önemli olan şeyin İnguşetya halkının birliğinin sağlanması olduğunu söyleyerek görevinden istifa ettiğini ve istifa dilekçesini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e sunduğunu söyledi.

İnguşetya ile Çeçenya arasında Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra sınır tartışmaları yaşanmış taraflar arasında geçtiğimiz yıl yeni sınırların çizilmesi konusunda anlaşma imzalanmış fakat bu anlaşmaya İnguş halkı toprak kaybedildiği gerekçesiyle karşı çıkmış ve protesto olayları yaşanmıştı. Çeçenya ile İnguşetya arasında imzalanan anlaşmadan sonra İnguş Hükümeti ile Cumhurbaşkanı Yevkurov arasında anlaşmazlıklar yaşanmış, halk ise Cumhurbaşkanının istifasını istemişti.

Yunusbek Yevkurov 30 Ekim 2008’de göreve başlamıştı. Yevkurov’un görevi 2023’te sona erecekti.
Kaynak: RİA/İHA