İnguşetya ve Kuzey Osetya’da Prigorodni kurbanları anıldı

Kuzey Osetya’nın Prigorodni bölgesinde yaşanan ve çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan İnguş-Oset çatışmasının kurbanları her iki ülke cumhuriyetinde anıldı.

İnguşetya’nın Nazran kentinde gerçekleşen anma törenine “Giyazota Kaşamaş” anıtına trajik olaylar sırasında öldürülen ve kaybolanların isimlerinin yazılı olduğu plaketler bırakıldı. Etkinlik, Kuran-ı Kerim okunmasıyla başladı. İnguş Parlamentosu Başkanı Magomet Tumgoyev, başkan danışmanı İsa Kostoyev, dini yetkililer, kurbanların yakınları ve vatandaşlar anma etkinliğine yoğun ilgi gösterdi. Çatışmalar sırasında birçok İnguş’un hayatını kurtaran ve bu yüzden her iki bacağını kaybeden Ahmed Torşoyev anısına ise Sunzha’da ulusal bir anıt dikildi.

İnguşetya Devlet Başkanı Mahmut Ali Kalimatov trajik olayla ilgili yaptığı resmi açıklamada, “30 Ekim 1992 sonbaharında yaşanan olaylar İnguş halkının tarihindeki kederli ve hüzünlü olaylardan biridir. Bugün sivil halka karşı bu vahşi silahlı şiddetin kurbanı olan herkesi bir kez daha hatırlıyoruz. Bu çatışmanın bir sonucu olarak yüzlerce insan öldü, yaralandı, birçoğunun kaderi bugün bilinmiyor. On binlerce insan evsiz, mülksüz bırakıldı ve tarihi ikametgahlarını terk etmek zorunda kaldı. Tarihi hafızayı korumamız ve atalarımızın faziletlerini artırmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Çatışmanın 29. yıl dönümü nedeniyle Kuzey Osetya’nın Vladikavkaz kentinde yapılan anma etkinliğine ise Kuzey Osetya Başkanı Sergey Menyaylo, Parlamento Başkanı Aleksey Maçnev ile birlikte çok sayıda hükümet ve sivil toplum yetkilisi katıldı. Vatandaşlar ve hükümet yetkilileri hayatını kaybedenlerin anısına Şöhret Kaldırımı’na çiçekler ve çelenkler bıraktı.

Şu an Kuzey Osetya toprakları içerisinde yer alan Prigorodni bölgesi 1944 Çeçen-İnguş sürgünü sonrası İnguşetya Cumhuriyeti’nin feshedilmesi nedeniyle Stalin yönetimi tarafından Kuzey Osetya’ya devredilmişti. 30 Ekim-5 Kasım 1992 tarihleri arasında yaşanan silahlı çatışmalarda her iki taraftan da çok sayıda insan hayatını kaybetti. Çatışmalar sırasında on binlerce İnguş, Kuzey Osetya sınırları içerisindeki topraklarından kaçmak zorunda kaldı, evleri yağmalandı, yakıldı ve yıkıldı.


Yorumlar