İnguşetya yönetimi deneyimsiz askerlerin Ukrayna’ya gönderildiği iddialarını yalanladı

İnguşetya Askeri Komiserliği, ülke genelinde olağanüstü hal seferberliği ve İnguşetya’daki deneyimsiz erlerin Ukrayna’daki savaşa gönderilmesiyle ilgili iddiaları yalanladı.

İnguşetya askeri komiseri Timur Mestoyev yaptığı açıklamada herhangi bir sözleşme yapılmadan İnguş vatandaşlarının savaşa gönderilmesinin cezai sorumluluğunu vurguladı. Mestoyev, şu an aktif olarak silah altında görev yapan erlerin ancak gönüllü olmaları ve sözleşme imzalamaları halinde Ukrayna’daki savaşa katılabileceklerini aktardı.

İnguş muhalif yazar İslam Belokiyev, İnguşetya Cumhuriyeti’nde kitlesel seferberlik hazırlığı yapıldığı ve gençlerin bahar aylarında zorunlu olarak askere alınarak Ukrayna’ya gönderileceğini iddia etmişti. Belokiyev’in iddialarından bir diğeri ise Kafkasya bölgesinden Ukrayna’daki savaşa gönderilen askerlere zorla sözleşme imzalatıldığı yönünde.

Mart ayının ortalarında kendi istekleri dışında sözleşme imzalatılarak Ukrayna’ya gönderilen Dağıstanlı iki erin aileleri savcılığa başvuruda bulunup çocuklarının ordudan iadesini talep etmişti.