İnguşetya’da Kız Kaçırana Hapis Cezası

İnguşetya ve Kafkasya genelinde sıkça rastlanan kız kaçırma olayları gündemden düşmüyor. Son olarak İnguşetya’nın Kantışevo kasabasında beş kişinin zorla bir eve girip on dokuz yaşındaki genç bir kızı kaçırması bardağı taşırdı.

İnguşetya Yerel Parlamento Başkanı Zelimhan Evloyev, sivil toplumun ve din görevlilerinin bütün çabalarına rağmen durdurulamayan kız kaçırma meselesinin toplum için ağır sonuçlar doğurduğunu ifade etti. Evloyev yaptığı açıklamada İnguşetya parlamentosu hukuk komisyonunun üç yıl hapis cezası öngören yasa tasarısı üzerinde çalıştığını söyledi. Hali hazırdaki federal ve yerel kanunların yetersizliğinin altını çizen Evloyev, yeni kanunun özellikle kız kaçırma vakaları üzerine hazırlandığını ekledi.

Kuzey Kafkasya’da geçmişte yaygın olan kız kaçırarak evlenme adeti özellikle son on yıldır toplumda rahatsızlık yaratıyor. Liseli gençlerin kaçırarak evlenip kısa bir sürede boşanmaları halk içerisinde rahatsızlığı tetikleyen ana unsur. Erkeğin kayıp yaşamadığı bu tarz kısa evliliklerde kızların hayatları kararıyor. Özellikle kız çocuklarını korumak amaçlı getirilen kız kaçırma yasağı toplum talebiyle doğarak yönetim eliyle yasallaştı. Bu konuda adım atan ilk Kuzey Kafkasyalı halk Çeçenler oldu. Çeçenya’da Aksakallar toplantısında alınan yaptırım kararıyla yerel yönetimin sert uygulaması kısa vadede sonuç verdi ve Çeçenya’daki kız kaçırma vakaları son buldu. Fakat İnguşetya ve diğer Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri’nde hala tartışılan kız kaçırma olayının önü kesilemiyor.