İnguşetya’nın ilk cumhurbaşkanı Auşev İnguş protestoculara destek verdi

İnguşetya’nın ilk cumhurbaşkanı Ruslan Auşev, Çeçenya kontrolüne geçen toprakları protesto eden halka destek vermek amacıyla Magas’taki eylemlere katıldı.

Auşev yaptığı açıklamada: “Bizim için ‘toprak’anne ile eş anlama gelir; kutsal olandır. Vaynahların her adımı o topraklarımızı korumak için atılmalıdır. Bir karar alınırken Vaynah geleneklerine göre kararın halk ile beraber alınması gerekir. Yaşanan bu ve buna benzer kararlar kesinlikle ivedi şekilde alınmamalıdır. Çeçen tarafından hiç bahsetmiyorum bile; onlar bu konu üzerinde oy birliği ile çoktan anlaştılar. Bu ülkenin ilk cumhurbaşkanı olarak söylüyorum: hükümet hata yaptı! Bu sorunu halk ile istişare etmeliydi ve halkımıza bu sorunu anlatması gerekirdi.” şeklinde konuştu.

Ruslan Auşev, cumhurbaşkanı görevinde bulunurken “toprak” konularıyla ilgili birçok anlaşma imzaladığını belirterek, İnguşetya halkını da bu tarz meseleler hakkında her zaman bilgilendirdiğini ve konuyu ortak bir dil ile istişare ettiğini belirtti.

Auşev, hükümet ile temasa geçilmesi için protestocular arasında özel bir komite kurulmasını önerdi.

Halk, Yunusbek Yevkurov ile Ramzan Kadirov arasındaki anlaşmanın iptalini istiyor. Protestocuların temel görüşü, Sunjen bölgesinin bir kısmının komşu Çeçenya’ya devredilmesinin, ancak referandum ile alınabilecek bir karar olabileceği yönünde.