İran’da Azerbaycanlı 4 diplomat istenmeyen kişi ilan edildi

Tahran ve Bakü arasındaki kriz sürüyor. İran, Azerbaycanlı 4 diplomatı istenmeyen kişi ilan etti.

İran, Tahran ve Tebriz’de görevli Azerbaycanlı 4 diplomatı istenmeyen kişi ilan etti.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın haberinde, “Azerbaycan Dışişleri Bakanlığının Tahran ve Tebriz’deki 4 diplomatı istenmeyen kişi kabul edilerek, geçen ay sınır dışı edildi.” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu adımın Azerbaycan’da 4 İranlı diplomatın istenmeyen kişi ilan edilmesine karşılık atıldığı belirtildi.

Azerbaycan, 27 Ocak’ta Tahran Büyükelçiliğine yönelik silahlı saldırının ardından 29 Ocak’ta personelini bu ülkeden çekmiş, 6 Nisan’da da İran’ın Bakü Büyükelçiliğindeki 4 İranlı diplomatı istenmeyen kişi ilan ederek ülkeden ayrılmalarını istemişti.

Azerbaycan geçen ay ayrıca İran gizli servisiyle ilişkisi olduğu ve darbe girişimi hazırlığı içinde oldukları şüphesiyle 6 Azerbaycan vatandaşının tutuklandığını duyurdu.

Sınır komşusu iki ülke arasındaki ilişkiler, Dağlık Karabağ meselesi nedeniyle uzun süredir gergin. Gerginliğin arkasında genel olarak İran’ın Ermenistan’la; Azerbaycan’ın da İsrail’le olan ilişkileri yatıyor.

Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalarda Tahran yönetiminin Erivan’a yakın durması Bakü’yü kızdırıyor. İran Ekim ayında Azerbaycan sınırı yakınlarında bir askeri tatbikat başlatarak, İslam Cumhuriyeti’ni sarsan ülke çapındaki protestoların ortasında savaş gücünü gösterdi.

Öte yandan Azerbaycan, Tahran’ın bölgedeki en büyük düşmanlarından biri olarak gördüğü İsrail ile de yakın ilişkiler içinde. Azerbaycan’ın İsrail’le silah ve askeri anlaşmalar yapması ve son olarak Tel Aviv’e büyükelçi ataması İran’ın tepkisine neden oluyor.

İran, ülkenin kuzeyinde yaşayan Azerbaycanlı halkın Tahran’a karşı ayaklanmasından da endişe duyuyor.