İsayev: Depremzedelere yardım etmek isteyen gönüllüler resmi kurumlara başvurmalı

Gazeteci ve yazar Saslanbek İsayev, depremin vurduğu Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine bağlı Çardak’taki durumu anlattı.

Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerle ilgili gazeteci ve yazar Saslanbek İsayev bölgeye gitti. İsayev, Çardak’ta herhangi bir ölüm ve yaralanma vakasının olmadığını söyledi. İsayev, yardım etmek isteyen gönüllülerin resmi kurumlara başvurmaları gerektiğini vurguladı.

Çardak’taki durumu anlatan Saslanbek İsayev, “Depremin olduğu gün İstanbul’dan yola çıktık. İlk iki gün Çardak’ta zor geçti. Şimdi tahliye işlemleri yürütülüyor. Artçı sarsıntılar dolayısıyla insanlar evlerine girmek istemiyor. Ancak hava çok soğuk, gece hava sıcaklığı sıfırın altında 15 dereceye kadar düştü. Şu an burada resmi kurumlar, sivil toplum kuruluşları, iş insanları ve diğer herkes elinden geleni yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Bireysel olarak depremzedelere yardım etmek isteyen vatandaşlara seslenen İsayev, “Ulaşım büyük bir problem, burada akaryakıt yok. Hava koşulları araç sürücüleri için zorluk çıkarıyor. Bölgeden dışarıya tahliye işleri var. Yaralılar ambulanslarla farklı illere götürülüyor. Kalabalık oluşturmak problem doğurabilir. Yardım etmek isteyen gönüllüler AFAD ve Kızılay gibi resmi kurumlara başvuru yapmalı.” dedi.

Resmi kaynakların verdiği bilgilere göre, Türkiye’de depremde can kaybı 7 bin 108 kişiye, yaralı sayısı 40 bin 910 kişiye yükseldi.