IŞİD Kabardey-Balkar emirinin dul eşini idam etti

Karaçay-Çerkesli Elvira Karayeva, IŞİD tarafından idam edildi. Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, IŞİD, Karayeva’nın FSB için ajanlık yaptığından şüphelendi. Bunun gerekçesi olarak da, Karayeva’nın, aralarında Kabardey-Balkar emiri Alim Zankişiyev’in de bulunduğu birçok IŞİD mensubuyla farklı zamanlarda evlilik yaptığını, her bir kocasının öldüğünü fakat kendisinin hayatta kaldığını gösterdiler.

Novoya Gazeta’da 19 Mayısta yayınlanan Uluslararası Kriz Grubu Kuzey Kafkasya uzmanı Yekaterina Sokiryanskaya’nın makalesinde, IŞİD’in ajanlık şüphesiyle 28 yaşındaki Karayeva’yı mahkum ettiği konusundaki doğrulanmamış haberin bir kaç ay önce ortaya çıktığı, ancak kadın hamile olduğu için hükmün uygulanmasının bebeğin doğumuna kadar ertelendiği ifade ediliyor.

Sokiryanskaya’nın verdiği bilgilere göre, Elvira Karayev IŞİD’e 2015’de katıldı. Daha önce, Rusya’da silahlı örgütlere katılmaktan iki kez yargılandı.

İlk eşi, kaçak durumda olan bir Çeçendi. Onunla 2007’de arkadaşının cenaze töreninde tanıştı, uzun süre yazıştı. Karayeva, bu kişiyle kıyılan dini nikahın ardından, beş ay dağda kaldı ve bir kız çocuğu doğurdu. Güvenlik güçleri, Çeçen direnişçiyi kısa bir süre sonra öldürdü. Akrabaları, direnişçinin Karayev yüzünden öldürüldüğünü iddia etti.

Yekaterina Sokiryanskaya, “Galiba Elvira hakkındaki söylentiler o zamandan beri devam ediyor. Onun istihbarat ajanı olduğu düşünüldü. Ancak bu söylentiler onun yer altı örgüt üyeleri ile üç defa daha evlenmesine engel olmadı” diyor.

Sokiryanskaya’nın ifadesine göre, Karayeva’nın bir sonraki eşi Yunadi de kısa sürede öldürüldü. Elvira ise Urus-Martan’da ele geçirildi ve ertelenmiş hapis cezası aldı. Gerçek hapis cezasını, 2012’de, Kabardey-Balkar’ın Çegem bölgesi Mir kasabasındaki özel operasyonun ardından aldı. Bu operasyonda, güvenlik güçleri, beş silahlı örgüt üyesini öldürmüş ve onlardan birinin eşini yaralı olarak ele geçirmişti. Ele geçirilen bu kişi Karayeva idi.

Nalçik’teki hapis kararın hemen ardından Karayeva’yı, Çeçenya’ya soruşturma için götürdüler. Sokiryanskaya’nın belirttiğine göre, militanlar kadını orada kendi aralarına almaya karar verdiler. Sokiryanskaya’nın belirttiğine göre, Karayeva’nın üçüncü eşi ,2011 sonunda tanıştığı Kabardey-Balkar emiri Alim Zankişiyev idi. Zankişiyev, kadının üzerine takip kararı olduğu için evliliği erteledi.

Alim Zankişiyev Nalçik’te 27 Mart 2012’de düzenlenen özel operasyonda öldürüldü.

Zankişiyev, Elvira Karayeva hapiste iken öldürüldü, Elvira hapiste de oradaki militanlardan biri ile evlendi. Karayeva kızı ile birlikte hapisten çıktıktan sonra Türkiye’ye gitti, orada IŞİD’e katıldı ve yine Kabardey-Balkarlı Ali isimli bir IŞİD mensubuyla evlendi.

Sokiryanskaya’nın düşüncesine göre, IŞİD militanları Karayeva’dan gelmesinden kısa bir süre sonra ajan olduğu konusunda şüphelenmeye başladı. Yekaterine Sokiryanskaya, “Görülen o ki, Kafkasya direnişçileri IŞİD emniyetine bilgi verdi. Elvira’yı gözaltına aldılar. Her şeyi reddetti. Ama İnguşetyalı direnişçiler, onun suçlu olduğunu gösteren kayıtlar yolladı. Bu kayıtlar muhtemelen sorgu esnasında polislerle yaptığı konuşmalardı. Sonuçta Karayeva önce Kafkasya, daha sonra IŞİD’de Rusya istihbarat hizmetleri ile işbirliğinden dolayı ölüm cezasına çarptırıldı” diyor. Sokiryanskaya’nın verdiği bilgilere göre, Karayeva’nın çocukları IŞİD’de kaldı.

Sokiryanskaya, Elvira Karayeva’nın cihadı sevdiğini ama onun Rusya için ajanlık yapmış olma ihtimalinin az olduğunu düşünüyor, “IŞİD içinde iletişim kanalları çok sıkı takip ediliyor. Kadınların bu kontrolün dışına çıkması çok mümkün değil. Elvira’nın böyle tehlikeli bir görevle, kızını da yanına alıp Suriye’ye gitme ihtimali çok düşük. Büyük olasılıkla birileri bilinçli olarak onu suçladı veya ‘emniyetteki’ insanlar ‘davayı kapatmaya’ çalıştı, sonuç raporu vermeye ve ödül almaya çalıştı. Bazı kaynaklara göre, ajanlık davasını bitirenler 5.000 dolar ödül alıyor” diyor.

Sokiryanskaya ayrıca, Elvira Karayeva örneğinin, selefi görüşlü kadınların son yıllarda daha çok IŞİD’e katıldıklarını gösterdiği belirtiyor. Sokiryanskaya’ya göre, kadınlar IŞİD’e cihadı romantize ederek veya IŞİD’in kadınlara sağladığı himaye için gidiyor.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Sokiryanskaya ayrıca, Kafkasya’da silahlı direnişe katılan kişilerin eşlerinin çok zor şartlar altında yaşadığını belirtiyor. İş veya ev ararken sürekli güvenlik güçlerinin kontrolü altında tutuluyorlar. Bu konularda birçok problemle karşılaşıyorlar ve çocuklarının okulda birçok problem yaşadıklarını belirtiyor.