IŞİD Kafkasya’da dolandırıldı

Çeçenya’da bazı genç kızların Suriye’ye gidecekleri bahanesi ile sosyal medyadan tanıştıkları IŞİD militanlarından para alarak onları dolandırdıkları ortaya çıktı. Genç kızlar IŞİD militanlarından yol parası adı altında belli bir miktar aldıktan sonra sosyal medya hesaplarını engelledi.

Çeçenya İçişleri Bakanlığı’na bağlı Ekstremizm ile Mücadele Şubesi memurları IŞİD’in sosyal medya faaliyetlerini bir süredir sıkı bir takibata tabi tutuyordu. Dolandırıcılık, IŞİD’e katılacak gençleri sosyal medya üzerinden tespit etmek için takibat yapan memurların IŞİD’in Rusça hesaplarından paylaşılan uyarıları görmesi üzerine ortaya çıktı.

Ekstremizm ile mücadele memurları, Suriye’de bulunan İŞİD militanlarının dolandırıcılık hakkında birbirlerini uyarmak için gönderdikleri fotoğraflardan dört genç kızı tespit etti ve onları sorguya çekti. Suçlamaları kabul eden kızlar şu anda Rusya kanunlarına göre dolandırıcılık suçu ile yargılanıyor. Fakat Rusya kanunlarına göre, dolandırıcılık suçunun ispatı için dolandırılan tarafın resmi başvurusu gerekiyor. Bu sebeple avukatlar genç kızların büyük ihtimalle hüküm giymeyeceklerini söylüyor. Emniyet güçleri ise bu tarz dolandırıcılık suçlarının son zamanlarda bir hayli fazlalaştığını ve bazı erkeklerin dahi sahte hesaplarla kolay paranın peşine düştüklerini açıkladı.

Dolandırıcılık suçuyla yargılanan ve IŞİD’den 800 dolar para alan bir genç kız, Lifenews haber ajansına yaptığı açıklamada, “En başta gerçekten Suriye’ye gitmeyi düşünüyordum. Fakat çevremden gidenlerin perişan olduklarını görerek bu kararımdan vazgeçtim. Ayrıca bu seyahat Rusya’da terör faaliyeti olarak değerlendiriliyor. Bunu öğrenmem de vazgeçmemde etkili oldu” dedi. Genç kız dolandırıcılığa devam etme sebebinin ise sosyal medyadan kendisini taciz etmeye devam eden IŞİD militanlarına bir ders vermek istemesi olduğunu söyledi.