IŞİD’den kaçan İnguşlar

İnguşetya’lı Afinad Oskanova üç yaşındaki Ahmed ile birlikte bir ay Suriye’deki IŞİD kampında yaşadı. Onlar mucizevi şekilde anavatanlarına dönmeyi başardı. RG muhabiri genç kadının ailesi ile görüştü ve aile Afinad’ın Suriye’de nasıl tuzağa düşürüldüğünü anlattı. Açıklamalarına göre, Afinad’ın memleketinden birkaç kişi daha kamptan geri dönmeyi başardı. Ama İnguşetyalı 17 kişi Suriye’de hayatını kaybetti.

Benim kızım terörist değil

Oskanov ailesi sevinci ve acıyı aynı anda yaşadı. Tamamıyla yitirdiklerini sandıkları kızları ve torunları eve döndü. Ama kızlarının sinirleri yaşadığı şeylere daha fazla dayanamadı ve döndükten sonra özel bir hastaneye yatırılması gerekti.

Genç kadının oğlu anneannesiyle yaşıyor, ama çocuğun babasının yakınları onu almak istiyor. Oskanov ailesi, eğer kızları o ailenin etkisi altında kalmasaydı bunların hiçbirinin yaşanmayacağını düşünüyor.

Damatları İnguşetya’da tanınan biri. Kısa bir süre öncesine kadar Yakub Haşagulgov yer altı silahlı örgüt üyesi idi, şimdi ise hapiste. Yakub’un kardeşleri de yer altı silahlı örgüt yandaşları. Onlardan biri uzun süre hapis cezasına çarptırıldı. Güvenlik amacıyla mahkeme süreci Rostov-na-Donu’ya taşındı.

600_defaultAile Afinad’ı evlendirdiğinde, damatlarını hakkında her şeyi bilmiyordu. Üstelik onun bazı yakın akrabaları bölge yönetim organlarında üst düzey görevlerde idi. Genç kız Yakub’un ikinci eşi oldu. Ama bir aile yaşamları olmadı. Kocası tutuklandığında Afinad küçük oğlu ile birlikte Moskova’ya gitti. Bir süre sonra da oradan Suriye’ye geçti.

Afinad’ın amcası, yeğeninin kandırıldığını, babasının bir polis subayı ve gazi olduğunu, Rusya kahramanı pilot Sulambek Oskanov’un ise amcası olduğunu belirtti.

Genç kadının annesi, “Afinad, kötü bir etki altında kaldı, kandırıldı. O terörist değil” diyerek ağlamaya başladı.

İstihbarat, bu hikayeye inandı. Ve Afinad’ı suçlu değil bir kurban olarak gördü. Hakkında dava açılmadı. Afinad da güvenlik güçlerine, Suriye’de kadınlar kampında gördüğü her şeyi tüm ayrıntılarıyla anlattı.

Afinad’a, internet üzerinden ulaşanlar, onu Suriye’de kurulan İslam Devleti’ni kendi gözleriyle görmeye ikna etti. Gerçekte yapmak istedikleri ise, militanlar için eş bulmaktı.

Afinad, “Oraya gittiğimde beni evlendirmeye çalıştıklarını anladım, sonrasında başıma ne geleceğini tahmin ettim, kocam öldürüldükten sonra beni yine evlendireceklerdi ve bu ben ölünceye kadar devam edecekti. Bu kampta bir çok kadın vardı. Ruslar, Kazaklar, Amerikalılar, zenciler, çocuklu ve çocuksuz, hamile kadınlar” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Öyle ya da böyle kaçmaya karar verdi. Sınıra ulaştı ve Türk yönetiminden yardım istedi. Kendisini Rusya’ya gönderdiler.

Sivil insanlar kimlik almıyor

Afinad’ın köyünden üç kişi daha aynı şekilde militanların ağına düştü. İkisi şartlı olarak yargılandı ve cezalarını evde çekiyorlar.

22 yaşındaki Movsar’a, “Başına gelenden dolayı üzgün müsün?” diye soruyorum.

Samimi bir ifadeyle, “Çok” diyor.

Ama görülen o ki, korkmuş ve hemen cevabına şunu ekliyor: “Halifelikte bulunmadım. Anlatacak hiçbir şey yok. Sadece iki defa sınıra gittim ve oradan geri döndüm”.

Bu versiyon gazeteciler için. O, nerede bulunduğunun İnguşetya’da bilinmesini istemiyor. Gencin yakın çevresi elbette olanları biliyor. Arkadaşları, Suriye’den döndükten sonra eskisi gibi görüşmüyor onunla. Ailesi gözünü Movsar’dan ayırmıyor. Kendi cep telefonu bile yok. Gerekli olduğunda babasının veya annesinin telefonunu gözetim altında kullanıyor.

Movsar’ın spor alanında ulaşmak istediği bir çok hedefi artık yok. Çocukluğundan beri sporla ilgileniyor. Ama artık uzun süre ciddi şekilde antrenman yapamaz. Mahkeme kararıyla beş yıl boyunca köyünün dışına çıkması yasak.

Bir yıl önce ise Movsar için her şey yolunda idi. Moskova’da yaşıyordu, çalışıyor ve sporlar ilgileniyordu. Daha sonra köylüleri ile Suriye’ye Müslüman kardeşlerine yardım etmek için gitmeye karar verdi. İstanbul’a gittiler, bir taksi kiraladılar ve  sınırı geçtiler. Suriye’de Movsar’ın ifadesine göre, bir ay mülteci kampında kaldılar. Geçim için her birine yüzer dolar yetti.

Movsar gazetecilerle konuşmasında önemli bir detayı atlıyor. Suriye’de kampa yerleştiklerinde onların pasaportları alındı.

İnguşetya FSB idaresi bu konuda şöyle düşünüyor: “Mülteciler RF vatandaşlarının kimliklerini neden alsın?! Demek ki burası bir hazırlık merkezi. Orada öğretilenleri göreneler belli ki sonuçlarından korkuyor. IŞİD yöneticileri için başka ülkelerden gelen askerler, ölüme gidenlerdir. Bu gençlere acımıyorlar. Onları Müslüman olsalar da kendilerinden saymıyorlar. Suriye’de onlar için kimse ağlamayacak.”

Movsar’ın Suriye’den dönmesine yakınları yardımcı oldu. O, evine geldiği gibi teslim olsaydı, belki de yargılanmazdı.

Movsar’ın hemşerisi Magomed Tseçoyev’i, kamptan annesi getirdi. Oğlunun IŞİD’e katıldığını öğrendi ve peşinden gitti. Türkiye’de annesi bazı insanlar buldu ve para ile oğlunu militanlardan satın aldı.

Evine döndükten sonra genç, İnguşetya sivil yaşama adaptasyon komisyonuna başvurdu. Hikayesini anlattı. Kendisini Suriye’ye gitmeye Moskova spor üniversitesindeki sınıf arkadaşları ikna etti. Magomed, radikal vaazların verildiği camiyi ziyaret etmeye başladı. Sonunda kendini Suriye’de buldu. Cesur annesi oğlunu kurtarmak için gereken aracıları ve parayı buldu.

Kaynak: rg.ru – Alena Larina