İskoçya’da Romanya Konsolosluğu önünde Çeçen mülteciler için protesto gösterisi düzenlendi

İskoçya’da yaşayan Çeçenler, Romanya Konsolosluğu önünde düzenledikleri protesto gösterisinde Çeçen mültecilerin Rusya’ya gönderilmesine karşı çıktılar.

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da yaşayan Çeçenler, Romanya Konsolosluğu önünde Amina Gerikhanova ve küçük çocuğunun Rusya’ya gönderilmesi kararını protesto ettiler. Çeçen muhalif blog yazarı ve aktivist Abdul Malik basına verdiği demeçte, Çeçen eylemcilerin Romanya Konsolosluğu önünde toplandığını, konuyla ilgili AB yetkililerinin devreye girmesini ve Rusya’nın İnterpol sisteminden çıkarılmasını talep ettiklerini anlattı.

Amina Gerikhanova’nın serbest bırakılması için İngiltere’nin başkenti Londra ve Manchester şehrinde eylemler organize eden Çeçen muhalif Abdul Malik, “Ukrayna milletvekili Oleksiy Honçerenko ve gazeteci Dimitri Gordon’a çağrı yaptık, onlar ilgilenirse problem çözülebilir. Burada sadece tek bir mülteciden bahsetmiyoruz, farklı isimler de var. Rusya hukuk dışı kararlarla suçsuz insanları İnterpol’de kırmızı bültenle arananlar listesine koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Çeçenya doğumlu 36 yaşındaki Amina Gerikhanova, 13 Mart tarihinde Ukrayna’dan ayrılmaya çalışırken küçük oğluyla birlikte Romanya’da gözaltına alınmıştı.