İstanbul’da Karaçay-Malkarlar buluştu

İstanbul’da faaliyet gösteren Kafkas Vakfı, her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği kahvaltıların Kasım ayında Karaçay-Malkar halkını misafir etti.

Program hakkında konuşma yapan Kafkas Vakfı Genel Sekreteri Veysel Arıhan, “Sezonun ilk kahvaltısına teşrifleriniz için teşekkür ederim. Her ay gerçekleştirdiğimiz kahvaltılarda bir Kafkas halkı ile bir araya gelmeye çalışıyoruz. Kasım ayı için Karaçay-Malkarlar ile bir aradayız.” dedi.

Kafkas tarihiyle ilgili çalışmaları bulunan Karaçay kökenli yazar Yılmaz Nevruz, “Kafkas Vakfı genç yönetimi isabetli bir kararla her ay bir Kafkas halkını kahvaltılarına davet ediyor. Bu ay da Karaçaylar davet edilmiş. Bir kısım derneklerde Karaçaylara yapılan ayrımcı davranışlara izin vermemeliyiz. Ne yazık ki zamanında bunu yapanlar oldu. Halbuki Karaçaylılar Kafkasya’nın otokton halkıdır. Bugün aynı zamanda Kafkasya’dan gelen öğrencilerle de tanıştık, kendilerine başarı dileklerimi iletiyorum.” dedi.

Burdur’dan programa katılan Kafkas Vakfı Kurucular Kurulundan Mehdi Nüzhet Çetinbaş, “Bu güzel günde sizlerle aynı sofrayı paylaşmak onur verici. Kasım ayında bilhassa Karaçay halkını soframıza davet ettik. Aynı zamanda Kasım ayı Karaçaylı kardeşlerimiz için acı bir ay. Sovyet zulmü ile kendi topraklarından zorla çıkarılan Karaçaylılar dünyanın farklı noktalarına sürüldü. Bu sürgünün hala etkisi sürüyor. Onların acılarını bir nebze paylaşabiliyorsak ne mutlu bizlere.” ifadelerini kullandı.

Program hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.