İstanbul’da Oset Kültür Festivali’ne büyük ilgi

Alan Kültür ve Yardım Vakfı tarafından organize edilen 3. Oset Kültür Festivali büyük ilgi gördü.

Güney ve Kuzey Osetya’dan heyetlerin katıldığı festival renkli gösterilere sahne oldu. İlgiyle takip edilen programda, Oset yetkililer, Osetya ve festival ile alakalı konuşmalar yaptılar.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Alan Kültür ve Yardım Vakfı Başkanı Sadrettin Kuşoloğlu, katılımcıları selamlayarak, “Bu güzel gecede bizi yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ederim. Buradaki güzel organizasyonun ortaya çıkmasını sağlayan destekçilere ve özellikle Alan Vakfı ekibine minnettarım. Gece gündüz çalışarak büyük bir emekle, güzel bir organizasyon ortaya çıktı. Ancak en önemli katkı siz değerli katılımcılardan. Sizlerin buraya gelip bizleri onore etmesi daha önemliydi. Hepinize tekrar teşekkür ederim.” dedi.

Güney Osetya Dışişleri Bakanı Dmitri Medoyev, selamlama konuşmasından sonra Güney Osetya Devlet Başkanının, Alan Kültür ve Yardım Vakfı Başkanı Sadrettin Kuşoğlu’na gönderdiği mektubu okudu: “Bağımsız Osetya’dan Türkiye’deki Osetlere ve özellikle Türkiye’deki Osetlerin lideri Sadrettin Kuşoğlu’na selamlarımı iletiyorum. İstanbul’da, Osetler için yaptığınız bu festivalden haberimiz oldu. Sizlere minnettarım. Osetya’dan sizlere şükranlarımı iletiyorum. Sizin için dua ederek bu güzel günün iyi geçmesini diliyorum. Yaşasın bağımsız Güney Osetya!”

Kuzey Osetya Kültür Bakanı Aslan Tsutsiev konuşmasında, “Sayın bakan Güney Osetya için iyi dileklerde bulundu. Ben de aynı şekilde Kuzey Osetya için iyi dileklerde bulunuyorum. Biz de bu güzel organizasyonu renklendirmek için elimizden geldiği kadar katkıda bulunduk. Osetya’da Türkçe basılan kitabı buradaki bütün katılımcılara hediye etmek istiyoruz. Aynı zamanda Türkiye’de Osetlerin günlük yaşamıyla ilgili bir belgesel filmi de çektik. Bu belgeseli sizlere hediye etmek bizim için onurdur. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Son sözü alan Asetinlerin Dünya Meclis Üyesi Ruslan Kuchiyev, “Hepinize teşekkür ederim. Özellikle Sadrettin Bey’e bu önemli katkılarından dolayı ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Sizlerin bu güzel günde, Asetinlerin özel önem verdiği ‘Begani’ diye tabir ettiği bugünde burada olması bizleri çok mutlu etti.” ifadelerini kullandı.

Yoğun katılımın olduğu festivalde, Fıccın restoranın stant açtığı ve İstanbul dışından Kafkasyalıların katılım sağladığı görüldü.