Ivan Golunov yaptığı yolsuzluk haberinin ardından tutuklandı

Letonya merkezli bağımsız haber sitesi Meduza için yolsuzluk dosyaları üzerine çalışan Golunov, uyuşturucu suçlamasıyla Moskova’da metro istasyonunda Rus polisi tarafından gözaltına alındı.

Çantasında yapılan aramada uyuşturucu madde çıkan muhabirin evine baskın gerçekleştirildi. Moskova’daki eve yapılan operasyonda uyuşturucu imalatında kullanılan düzenek ve çok miktarda uyuşturucu madde tespit edildi.

Rus polisi muhabirin gözaltına alınmasının üzerine kamuoyuna, eve yapılan baskında ele geçirilen düzenek ve uyuşturucu maddelerin görüntülerini servis etti. Golunov’un avukatı Dmitry Djulai ise gözaltından sonra yaptığı açıklamada bunun bir ‘komplo’ olduğunu iddia etti.

Muhabirin gözaltına alınıp tutuklanması üzerine Rusya’da, tartışmalar giderek büyümeye başladı. Moskova’daki yerel yönetimlerin yolsuzluk yaptığına dair yaptığı araştırma haberinden sonra muhabire yönelik böyle bir operasyonun gerçekleşmesi kamuoyunda soru işaretleri bıraktı.

Ivan Golunov’un uyuşturucu üretmek suçlamasıyla tutuklanmasını bir düzmece olarak değerlendiren birçok kesim, olayın gerçek yüzünün muhabirin yaptığı yolsuzluk haberleri olduğunu savunuyor. Başka bir kesim ise olayla ilgili soruşturmanın şeffaflığının göz önünde olduğunu dile getirerek, muhabirin gerçek bir suçlu olduğunu savunuyor.

Gazeteci Ivan Golunov’un tutuklanmasının üzerine Avrupa Gazeteciler Federasyonu resmi bir açıklama yaparak, gazetecinin tutuklanmasının politik nedenlerden kaynaklandığını savunarak, Rusya’dan gazetecinin serbest bırakmasını istedi.

Diğer taraftan bazı Rus gazeteciler, Rusya İçişleri Bakanlığı binası önünde toplanarak, protesto eylemi gerçekleştirdi.

Son gelen haberlere göre ise Ivan Golunov’un avukatı, müvekkilinin gözaltında işkence gördüğünü öne sürdü. Gazeteciyi muayene eden doktor ise kaburgalarının kırılmış olabileceğini, beyin sarsıntısı ve kan pıhtısı oluşmasından şüphe ettiklerini açıkladı.

Moskova polisi ise gazetecinin gözaltındayken kendisini iyi hissetmemesinin üzerine hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Ancak meslektaşları ve arkadaşları bütün bu yaşananların Ivan Golunov’un yaptığı haberler yüzünden gerçekleştiğini öne sürüyor.

Gazetecinin avukatı Dmitri Dzhulai, Guardian gazetesine Golunov’un gözaltında olduğu sırada yaralandığını telefon mesajıyla teyit ederken bazı Rus haber kuruluşları da Golunov’un hastaneye kaldırıldığını doğruladı.

Kaynak: İHA/BBC