Jıle grubu Çerkes derneğini yönetecek

Ankara Çerkes Derneği 35. Olağan Genel Kurulunda Jıle isimli genç grup zaferini ilan etti.

Rekor katılımla gerçekleşen seçimlerde kullanılan 502 geçerli oyun 339’unu alan yeni yönetimin başkanı Ürdünlü Bislan Jalouqa oldu.

Jalouqa, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olup, Ürdün Büyükelçiliği’nde Medya ve Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak çalışmakta. Ürdün’de kurulan Nart TV’nin kurucu kadrosunda yer alan Jalouqa, Ankara Çerkes Derneği çatısı altında; Gençlik Komisyonu Başkanlığı ve Dimak Dergisi kuruculuğu ve editörlüğü, Kafkas Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği ve Kafkas Araştırma Kültür ve Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştı.

Çerkesçe bir kelime olan Jıle’nin sözlükte üç anlamı bulunuyor; tohum, halk ve kasaba.

“Bir tohumla başlar her şey” sloganıyla yola çıkan yeni yönetimin kadrosunda Kabardey, Abaza ve Şapsığ gençlerin ağırlıkta olduğu görülüyor.

Jıle, yönetime geldikleri takdirde şeffaflık, çoğulculuk, toplumsal ve çevresel duyarlılık, katılımcılık ve sosyal dernekçilik konularında derneğin aktif olacağı belirtmişti. Mevcut yönetimin 21 Mayıs sürgünü, Kafkasya’daki tutuklamalar gibi konularda pasif tutum sergilemesini eleştiren Jıle’nin Ankara Çerkes Derneğini aktif hale getirmesi öngörülüyor.

1961 yılında kurulan Ankara Kuzey Kafkasya Kültür Derneği, 2011 yılında alınan kararla ismini Ankara Çerkes Derneği olarak değiştirmişti.

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) ile aynı binada bulunan Ankara Çerkes Derneği’nin KAFFED yönetimi üzerinde belirleyici olduğu ifade ediliyor.