Kabardey-Balkar’da köy muhtarı Rusça konuşulmasını yasakladığı gerekçesiyle tutuklandı

Kabardey-Balkar’ın başkenti Nalçik’e 10 kilometre mesafedeki Belaya Reçka isimli köyün muhtarı Rusça konuşulmasını yasakladığı suçlamasıyla tutuklandı.

Baza Telegram Kanalı’nın verdiği bilgilere göre, Belaya Reçka köyü muhtarı Tahir Sozayev bölgedeki vatandaşlara Aralık 2021’de gönderdiği bir ses kaydında, yalnızca Malkar dilinde ticaret yapılması, Rusça diliyle konuşanlara hizmet edilmemesi ve Ruslara toprak satılmaması çağrısını yaptı.

Kamuflajlı ve silahlı güvenlik güçleri 2 Temmuz tarihinde baskın yapıp Belaya Reçka köyünün muhtarı Tahir Sozayev’i gözaltına aldı. Sozayev’in tutuklanmasının ardından bir gece yarısı muhtarlık binası kundaklanıp ateşe verildi, resmi yetkililere göre bu durum tutuklamaya karşı bir tepki.

Kavkazki Uzel’e konuşan ve isminin açıklanmamasını isteyen Belaya Reçka köyü sakini, “Tahir Sozayev hiç kimseye Malkar dilinin zorla konuşulmasını emretmedi, zaten kendisi şehirde büyüdüğü için genel olarak Rusça konuşur. Ayrıca bu zamana kadar Belaya Reçka’da etnik bir problem yaşanmamıştı.” ifadelerini kullandı.

Rusça dilini yasakladığı gerekçesiyle aşırılık yanlısı bulunan Malkar Halkı Yaşlılar Konseyi üyesi Tahir Sozayev’in iki ay hapis cezasına çarptırıldığı, görülecek ceza davasının ardından 5 yıla kadar hapis cezası alabileceği bildirildi. Resmi istatistiklere göre Belaya Reçka köyünde 3035 Malkar, 81 Kabardey, 78 Rus ve 130 diğer halklardan kişi yaşıyor.