Kabardey-Balkar’da kutlanan Çerkes Günü’nde problemler masaya yatırıldı

Kabardey-Balkar’ın başkenti Nalçik’te düzenlenen Çerkes Günü’nde halkın problemleri konuşuldu.

Kabardey-Balkar’da Çerkes (Adıge) Günü kutlamaları kapsamında yürüyüş gerçekleştirildi. Başkent Nalçik’teki organizasyona çok sayıda Çerkes geleneksel kıyafet ve bayraklarla katıldı. Kabardey-Balkar’ın farklı bölgelerinde konserler, sergiler ve spor yarışmaları organize edildiği açıklandı. Bölge uzmanları Çerkes Günü kutlamalarının Kafkas Savaşı Kurbanlarını Anma Günü’ne alternatif olarak ortaya çıkarıldığını, ancak halkın bunu sorunları dillendirmek için kullandığını belirttiler.

Gazeteci yazar Elmira Gibişeva, asıl problemin kişinin ana dilini bilmemesi olduğunu, genç neslin köklerini unutmaması için dil bilmesi gerektiğini, kültür ve geleneklerin gelecek nesillere dil bilmekle aktarılabileceğini söyledi. Alanında uzman Kafkas dansları hocası Edik Kuraşev, “Atalarımızdan bize miras kalan değerleri korumalı ve gelecek nesillere aktarmalıyız. Anne babalar çocuklarına görgü kurallarını öğretmeli. Bütün bunlar gelecek nesillere aktarılmalı. Çerkesler ana dillerini daha çok öğrenmeliler. Kültürlerini, müziklerini, danslarını kaybetmemeleri ve gelecek nesillere aktarmaları gerekiyor.” dedi.

Türkiye ve Suriye’den bölgeye geri dönüp yerleşen Çerkesler de etkinlikte yerlerini aldılar. Suriyeli Çerkes Mirza Nadim, Çerkes Günü’ne katılmaktan mutlu olduğunu, Adıge topraklarının gelişmesinden ve Rusya’nın Çerkeslere saygı göstermesinden memnun kaldıklarını belirtti. Türkiyeli Çerkes Memduh Keref ise Kabardey-Balkar’a geri dönüp yerleşen Çerkeslerin iyi karşılandığını ve onlara sıcak davranıldığını anlattı. Keref, “Topraklarımızı geliştirmek ve faydalı olmak istiyoruz. Herkesle uyum içerisinde yaşamak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Her sene 20 Eylül tarihinde resmi tatil olarak kutlanan Çerkes Günü, 2014 yılında dönemin Kabardey-Balkar Cumhurbaşkanı Yuri Kokov’un girişimleriyle ilan edilmişti.