Kadirov karşıtı eylemde gözaltı

Yabloko Partisi çalışanları, gerçekleştirmek istedikleri Kadirov karşıtı eylem esnasında polis tarafından gözaltına alındı.

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov’un istifa etmesi için düzenlenen eylemde gözaltına alınan Yabloko aktivistlerinin hepsi serbest bırakıldı. Yabloko Partisi üyesi Sergey Mitrohin iki kere arandığını açıkladı.

Sergey Mitrohin, Anton Antonov-Ovseenko ve aktivist Stanislav Belyanski, 26 Ocak’ta Rusya devlet başkanlığı bölgesine girmek istemelerinin ardından emniyete götürülmüşlerdi. Mitrohin’in burada pankart açmayı istemesinden sonra gözaltına alındılar. Kısa bir süre sonra Mitrohin serbest bırakıldı.

Anton Antonov-Ovseenko ile Stanislav Belaynski emniyetten 26 Ocak akşamı ayrıldı. Onlar da, Sergey Mitrohin gibi, kamu düzenini bozma ve toplantı, miting, gösteri, yürüyüş veya eylem yapma suçları ile suçlandı. İlgili maddede, bu suçu işleyenlere, 10-20 bin ruble arası para cezası ve 40 saat zorunlu çalışma cezası öngörülüyor.

Mitrohin, polislerin kendisini iki defa aradıklarını ve daha önceden hiç olmadığı halde bu sefer cep telefonunun alındığını açıkladı.

Sergey Mitrohin, “Yönetim, Kadirov’a o kadar değer veriyor ki, devlet başkanlığı idaresi eylemimizi engellemek için eşi görülmemiş önlemler aldı. Buna rağmen biz eylemi yapmayı başardık. Kadirov’un istifa talebinin bulunduğu pankart açıldı. Kesinlikle gerekçesiz olan gözaltılar şunu gösteriyor, Kadirov gibi kişiler bugün rejim için çok önemli” dedi.

Parti aktivistlerinin gözaltına alınmasını değerlendiren Yabloko Moskova şube başkan yardımcısı Galina Mihaleva, Kadirov’un eylemlerinin anayasaya aykırı olduğunu, toplumda nefreti arttırdığını ve yönetimle muhalefeti birbirine düşürdüğünü söyledi. Parti temsilcilerinin verdiği bilgilere göre, dün ayrıca Novosbirsk’te Kadirov’un istifası talebiyle tek kişilik bir başka eylem yapıldı.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Yabloko Partisi’nin yaptığı eyleme Devlet Duma’daki Çeçen milletvekili Hoj Magomed Vahayev tepki gösterdi ve Sergey Mitrohin’e Çeçenya’ya gitmeyi ve Ramzan Kadirov’la tanışmayı teklif etti. Vahayev, ayrıca Mitrohin ve arkadaşlarının yaptığı eylemin reklamdan ibaret olduğunu, bu kişilerin seçim öncesinde dikkat çekmek istediklerini söyledi.