Kadirov son yaptığı açıklamada Ukrayna’daki Rus ordusuna destek için 9 bin savaşçı göndermeye hazır olduğunu duyurdu

Rusya yanlısı Çeçen hükümeti lideri Ramzan Kadirov, Ukrayna’da Rus ordusuna destek için 9 bin savaşçı hazırlayabileceğini açıkladı.

Ramzan Kadirov, Telegram hesabından yaptığı paylaşımda, Çeçenya’dan Ukrayna’ya 9 bin savaşçı göndermeye hazır olduğunu bildirdi. Kadirov, 4 ay önce verdiği bilgide bu zaman kadar 3 bin kadar askerini Ukrayna’da Rus ordusuna destek için gönderdiğini açıklamıştı. 25 Temmuz ve 8 Ağustos tarihlerinde Çeçenya’dan Ukrayna’ya Kadirovcu askerlerin hava yoluyla gönderildiği biliniyor. Kadirov, askerlerin işlerini bırakıp gönüllü olarak Ukrayna’ya gittiklerini söyledi.

Çeçen İnsan Hakları Derneği VAYFOND’un verdiği bilgilere göre Çeçenya’dan Ukrayna’ya zorla gönderilen birçok savaşçı var. VAYFOND temsilcileri, Ukrayna’ya gitmek istemeyen Çeçenlerin kendilerine ulaştığını ve yardım istediklerini açıkladı. Kafkasya Halkları Meclisi Başkanı Ruslan Kutayev, Ukrayna’da Rus ordusuna destek vermek istemeyen Çeçenlerin tehdit edildiğini, işten çıkarma, kaçırılma ve baskı gibi durumların yaşandığını söyledi.

Ramzan Kadirov’un askerleri sosyal medyada yaptıkları sahte kahramanlık paylaşımları nedeniyle “TikTok Ordusu” olarak tanımlanıyor.