Kadirov’a göre Calaldinov kendi evini yaktı

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkan vekili Ramzan Kadirov, daha önce Putin’e ithafen bir video yayımlayan Ramazan Calaldinov’un evinin yakıldığı ile ilgili haberi yalanladı.

Kadirov, “Bize gelen bilgilere göre, Calaldinov ailesini evden çıkardı ve evinin kundaklandığını iddia etti. O daha önce birçok kez suça karıştı. Savcılık, İçişleri ve Soruşturma Komitesi geçen yıllar boyunca onun açtığı davaları 11 kez reddetti. O iki defa silahlı örgütlere katılmaktan ve polislerin canına kastetmekten yargılandı. Kenhi köyü yöneticilerine hakaretten hakkında açılmış dava devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Kadirov’a göre, Calaldinov böyle davranarak Avrupa’ya geçmek istiyor.

Kadirov, “Bu konuda ona tecrübeli provokatörler yardım ediyor” dedi.

Kadirov ayrıca, Çeçenya’da Calaldinov’un kimsenin umurunda olmadığını ve hiç kimsenin Kenhi köyü sakinlerini baskı altında tutmadığını belirtti.

Önceki gece Şaroy bölgesi Kenhi köyünde Ramazan Calaldinov’un evinin yakıldığı açıklanmıştı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Basın Sekreteri Dmitri Peskov, “Vladimir Putin’e yaptığı şikayetin ardından Çeçen vatandaşın evinin yakıldığı gerçek olsaydı, güvenlik organlarının acilen tepkide bulunması gerekirdi” açıklamasında bulundu.

Ramazan Calaldinov, Nisan ayının ortasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e hitap ettiği bir video yayımladı. Calaldinov, Çeçenya’da yapılan yolsuzluklardan şikayet etmişti. Calaldinov’un ifadesine göre, ikinci Rus-Çeçen savaşında zarar gören köy inşa edilmedi ve köylülerin bir çoğu şu anda çadırlarda yaşıyor.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, Mayıs başında Ramzan Kadirov Kenhi köyünü ziyaret etti ve köylülerle görüştü. Ardından, bölgedeki inşaat ve restorasyon işleriyle ilgilenmek üzere Musa Dadayev’i atamıştı.