Kadirovcular Ukrayna’dan çaldıkları traktörleri çalıştıramadı

Rusya’nın işgali altında bulunan Ukrayna’nın Melitopol kentinde Rus ordusuyla birlikte savaşan Kadirov’un askeri birlikleri kentte bulunan tarım ekipmanlarını çalarak Çeçenya’ya gönderdi.

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, Rus ordusuyla Ukrayna halkına ait konutları yağmalayan Kadirovcular, yılda yüz binlerce ton tahıl üreten ve Ukrayna’nın en gelişmiş tarım merkezi olan Melitopol kentindeki tarım ekipmanlarını ve inşaat malzemelerini çalarak Rus birliklerine ait askeri nakliye araçlarıyla Çeçenya’ya gönderdi.

Toplam değeri 5 milyon dolar olan gelişmiş biçerdöver, traktör, inşaat malzemeleri ve 27 çeşit tarım makinesini kentten organize bir şekilde çıkaran Kadirovcular, traktör ve biçerdöverlerin üzerinde GPS olduğundan habersiz bir şekilde ekipmanları Çeçenya’ya gönderdi.

GPS ile donatılmış tarım makinelerinin yolculuğunu izleyen Ukraynalı yetkililer, 700 mil mesafedeki Çeçenya sınırları içerisinde bulunan Zakhan Yurt köyünde tarım makinelerinin konumunu uydu üzerinden tespit etti. Uzaktan kilitleme sistemiyle donatılmış tarım makinelerini kilitleyerek kullanılamaz hale getiren yetkililer kilitleme sonrası makinelerin konumlarının değiştirilemediğini aktardı.

Melitopol bölgesinde Rus askeri birlikleri ve Kadirovcuların aynı zamanda tahıl ambarlarına yönelik hırsızlıkları da devam ediyor. CNN’in aktardığı bilgiye göre işgalciler çaldıkları tahılları Kırım bölgesindeki Rus birliklerinin bulunduğu nakliye bölgesine gönderiyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Melitopol belediye başkanı, tahıl yüklü kamyon konvoylarının Rus birlikleri tarafından şehirden sistematik olarak çıkarıldığını bilgisini verdi.