Kadirov’dan İmam Şamil eleştirisi

Ramzan Kadirov’un ‘Çeçenya Bugün’ ajansına verdiği röportajda İmam Şamil ile ilgili ifadeleri dikkat çekti. 

Ramzan Kadirov, 19. yy’da Kuzey Kafkasya  topraklarında çarlığa karşı büyük mücadele veren İmam Şamil’i eleştirdi. 

İmam Şamil’in imamet mücadelesinde şüpheler olduğunu söyleyen Kadirov, İmam Şamil’in halkını ve Çeçenya’yı yıkıma teslim ettiğini söylüyor.

Konuyla ilgili bazı sorulara cevap bulunması ve ayrıntıların iyi analiz edilmesi gerektiğini söyleyen Kadirov şu noktalara değindi.

“İmam Şamil’in İslami yönünü ve hassasiyetini biliyoruz. Ona din adamı olarak tabi ki saygı duyuyoruz. Ancak neden 25 yıl boyunca çarlık ile savaşıp mücadeleyi bıraktı? Neden halkını ve Çeçenya’yı yıkıma terk etti? Kafkasya’da ve Çeçenya’da mücadele devam ederken neden teslim oldu? Bu Çeçen halkına yönelik terör değil de nedir? Bilinçli olsun yada olmasın bu kardeş olarak saydığın halka yapılamaz. Yoksa Şamil kendi halkına yönelik çifte standart mı uyguluyordu?” dedi.

Bilindiği üzere, İmam Şamil, Hamzat’tan 1834 yılında devraldığı imamet görevini 1859 yılına kadar sırtlamış, özellikle Doğu Kafkasya’da Çarlık Rusya’sına karşı verilen direniş hareketini örgütlemişti.  

Kaynak: Kavkaz.Realii


Yorumlar
  1. Şamil

    Vallaha doğru dedin kardeşim. Babası rus köpeği kendisi putin yalakası. Bu piçin dediği şeye bak hele. Bütün çeçenleri köle yapacak ruslara

  2. Moxmad

    Asıl rus uşağı ve köpeği dağıstan, kabardey, abhaz, osetya başkanları, tüm Çeçenya yakılıp yıkılırken bu sözde kardeşlerin hepsi rusyayı destekledi. Kadirov kişisel olarak hepsinden daha mert, en azından bazı konularda duruşu değişmiyor. Yorum yapan diğer kafkasyalılara söyleyeceğim şu kendi rus yanlısı köpek liderlerinize bakın, kadirov biz Çeçenlerin sorunu sizin değil.