Kadirov’dan küstahça açıklamalar

Grozni İnform’un verdiği bilgilere göre, Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov, Türkiye hakkında yaptığı açıklamalara gelen eleştirilere İnstagram hesabından yanıt verdi.

Kadirov, İnstagram hesabına yazdığı yazıda, “Türkiye medyasında ve sosyal medyada, Türkiye’nin her zaman Çeçen halkına yardım ettiği yazılıyor. Onlar benim İslam’a karşı olduğumu ve inanmayanları desteklediğimi göstermeye çalışıyor. Ben somut konuşmayı seviyorum ve bundan ötürü soruyorum, ne zaman, nerede ve nasıl Türkiye Çeçenya’ya ve benim halkıma yardım etti? Çeçenya için inşa edilmiş tek bir okul, hastane, anaokulu, cami varsa gösterin! Tek bir örnek verin! Evet, sizler vahhabilere, teröristlere yardım ettiniz, onlar için para topladınız. Udugov, Umarov ve Basayev gibileri ülkenizde tatil yapmaları için kabul ettiniz. Onları tedavi ettiniz. Onlar ve yandaşları terör eylemleri yaptılar, Çeçen halkını yok ettiler” ifadesinde bulundu.

Kadirov, 19. yüzyılda Osmanlı’nn Çeçenleri kabul etmesinin yardım olmadığını, bunun aslında bir kandırma olduğunu iddia etti. Kadirov’a göre, muhacir Çeçenler çok kötü şartlarda yaşamaya mahkum edildi. Beş yılda yarıdan fazlası öldü. Eve geri dönmek isteyenler silah zoruyla durduruldu. Kadirov’a göre, bugün Türkiye, Suriye’ye geçmek isteyen teröristler için bir üs haline geldi. Tüm dünyadan teröristler, Türkiye üzerinden Suriye’ye geçiyor. Sadece birkaç kişi yakalandı. Kadirov’a göre, Türkiye IŞİD ile mücadele etmiyor!

Kadirov, “Türkiye IŞİD ile işbirliği yapıyor, petrol alıyor, binlerce Müslümanı öldüren İslam düşmanlarını finanse ediyor. Ve daha fazlası! Paris’te, Hz. Muhammed karikatürlerini çizenleri utanılacak şekilde kim destekledi? Ben ise sert bir şekilde o lanet dergiyi kınayıp, Caharkale’de bir milyondan fazla insan toplamadım mı, tüm dünyaya kararlı protestolarımızı göstermedik mi? Tüm yeryüzünün yanacağını bilsem, yine de İslam’a karşı tek bir adım atmam! Ben vahhabilerin, haricilerin, teröristlerin düşmanıyım. Onlarla tüm yaşamım boyunca savaşmaya yemin ettim! Ve hiç bir şey kararımı değiştiremez!” ifadesinde bulundu.

Rusya’da yaklaşık 20 milyon Müslüman olduğunu belirten Kadirov, “Burası bizim vatanımız! Ve Türkiye tarafından vurulan uçak bizim! Pilot da bizim! Ve siz, Rusya’da milyonlarca Müslüman olduğunu bilirken, neden ABD ve Batı’nın talimatıyla bizim uçağımızı vurdunuz? Müslümanları koruyan, IŞİD ile savaşan pilotumuzu neden öldürdünüz? Sizin rızanız ve suç ortaklığınız ile Batı, Irak, Suriye ve Libya’yı yok etti. Şimdi söyleyin, sizin beni İslam’a karşı suçlamak için ne gibi sebepleriniz var? Ben İslam’ın savunucusuyum! Türkiye yönetimi ise Müslümanları ve ülkelerini yok etmeye yardım ediyor! Uyanın!” ifadelerine yer verdi.


Yorumlar
  1. Metin kök

    Adam haklı.Kadirov şu an Rusya federasyonu Çeçenistan özerk cumhuriyeti başbakanı. Uçak ve pilot benim vatandaşı olduğunun ülkeme ait vuran da Türklerdir diyor. Ne demesini beklerdiniz?

  2. ben boyle bir yalak adam gormedim putinin metreside olur bu ,,,Satilmis adam boyle olur iste dunya yikilsa putin rusya varsa yoksa rusya cecene ait bir tek onem yok kafasinda ayi yogi kilikli yalakanin…