Kadirov’u Çeçenya Savcılığı inceleyecek

Petersburglu milletvekili Maksim Reznik’in, Ramzan Kadirov’un ifadelerinde ekstremizm incelemesi yapılmasıyla ilgili talebi Çeçenya Savcılığı’na gönderildi. Milletvekili, Başsavcılık’ın kararına itirazda bulunmayı düşünüyor.

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov, son zamanlarda sistem dışı muhalefete yönelik saldırılarıyla ilgileri üzerine çekiyor. 12 Ocak’ta sistem dışı muhalefetin “halk düşmanı ve hain” olarak kabul edilmeleri gerektiğini söylediği bir açıklama yapmıştı. İnsan hakları savunucuları Kadirov’un ifadesini düşünülmemiş ve tehlikeli bir ifade olarak adlandırdı. Yapılan ankete göre, Rusların yüzde 59’u da Kadirov’un ifadelerine tepkiliydi.

Kadirov’un ifadelerinin ekstremizm suçlamasıyla incelenmesiyle ilgili dilekçe Başsavcılık’a 18 Ocak’ta Petersburglu milletvekili Maksim Reznik tarafından gönderildi. Vekilin düşüncesine göre, Kadirov’un ifadeleri “ekstremist faaliyetlere çağrı” ve “sosyal nefreti uyandırma” gibi suçlar içeriyor.

Petersburg yasama meclisi milletvekili Maksim Reznik, 15 Şubat’ta, talebinin incelenmek üzere Çeçenya Savcılığı’na gönderildiğini açıkladı.

Başsavcılık’ın Reznik’e gönderdiği cevapta, “Dilekçeniz, Çeçenya Cumhuriyeti savcılığına incelenmek üzere gönderilmiştir” ifadeleri yer aldı. Başsavcılığın cevabını Reznik taradıktan sonra kendi sitesinde de yayımladı.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Baş Denetleme İdaresi’nin kararına, yasal olmadığı için itiraz edeceğini açıklayan Reznik, “Bu tür meselelerin başsavcı veya yardımcısı (yani bölge savcısı tarafından değil) tarafından incelenmesi gerekiyor. Başsavcılığı, başını kuma gömen devekuşu gibi davranıyor. Bu, federal yönetimin Çeçenya’yı kontrol etmediğinin bir göstergesidir” ifadesinde bulundu.