Kadirov’un tehditleri bölge uzmanları tarafından analiz edildi

Rusya yanlısı Çeçen hükümeti lideri Ramzan Kadirov’un siyasi tehditleri bölge uzmanları tarafından analiz edildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminden bu yana birçok defa tehdit açıklaması yapan Ramzan Kadirov’un durumu Oleg Sisoyev’in uzmanlara danışarak kaleme aldığı yazıda analiz edildi. Kadirov son zamanlarda en çok Ukrayna’da Rus ordusuna karşı savaşan Şeyh Mansur Taburu ve Cohar Dudayev Taburu’nu tehdit ediyor. Kadirov, Çeçen muhalifleri Nazi ve şeytan olarak tarif etti. Kadirov aynı zamanda Ukrayna’da savaşan Çeçen komutanlar Adam Osmayev ve Müslim Çeberlov’un koordinatlarını verecek olanları ödüllendireceğini söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’yi de tehdit eden Kadirov, Ukrayna liderinin Rusya’ya teslim olması gerektiğini açıkladı. Kadirov, Zelenski’ye hedef aldığı açıklamasında Saakaşvili’nin kaderini yaşamak istemiyorsa Vladimir Putin’le görüşmesi gerektiğini söyledi. Lideri Putin’i tanıdığını ve onunla özel olarak görüşüp uygun bir karar verilebileceğini dillendiren Kadirov, aynı günlerde Polonya’yı saniyeler içerisinde alabileceği tehdidinde bulunmuştu.

Ramzan Kadirov’un özellikle devlet başkanlarına yönelik tehditleri birçok defa görmezden gelindi, ancak Kadirov’u iyi tanıyan Çeçenler onun laflarının ciddiye alınması gerektiğini düşünüyor. Çeçen muhalif Tumso Abdurahmanov’a göre tehditlerin hafife alınmaması gerekiyor. Abdurahmanov, “Rejimi eleştirenler zaten tehlike altında, Kadirov’un fırsatı olsa söylediklerini yapacağını düşünüyorum, onun bütün lafları gevezelikten ibaret değil.” ifadelerini kullandı.

Kafkasya Halkları Meclisi Başkanı Ruslan Kutayev ise Kadirov’un bütün tehditlerinin propagandadan ibaret olduğunu, onun bütün amacının Ukrayna’nın direnişini kırmaya çalışmak ve Rus halkının moralini yükseltmek olduğunu düşünüyor. Kutayev, “24 Şubat’tan bugüne Kadirov çok şey söyledi. NATO’yu bile tehdit etti, ancak bunlar sadece lafta kalıyor. Kadirov propaganda yaparken oldukça ciddiye alınabilecek tehditler dile getiriyor, ancak bunların herhangi bir temeli yok.” ifadelerini kullandı.

Ramzan Kadirov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tehdit edip PKK elebaşı Abdullah Öcalan ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in isimlerini Çeçenya parkları ve okullarına vereceğini söylemişti.