KAFFED’den Hasan Seymen açıklaması

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı Hasan Seymen’in Çerkeslerle ilgili tartışma yaratan ifadelerine, Kafkas Dernekleri Federasyonundan (KAFFED) “Haklarımız ve Taleplerimiz Siyasi Tartışmaların Üstündedir” başlıklı açıklama geldi.

Yaşananların siyasi tartışmanın ötesinde topluma yönelik antidemokratik bir yola girdiğinin yazıldığı KAFFED bildirisinde, “Biz içinde yaşadığımız bütün ülkelerde, o ülkelerin demokratik unsurlarının da desteği ile anadilimizi, kimliğimizi, kültürümüzü ve haklarımızı koruma konusunda örgütlü şekilde demokratik ve barışçıl mücadelemizi sürdürüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Hasan Seymen, geçmişte KAFFED Genel Başkan Yardımcısıyken yaptığı açıklamada, Türkiye’de Çerkeslerin ikinci sınıf vatandaş olduklarını ve asimilasyon politikalarının sonuçlarını yaşadıklarını söylemişti. Kullanılan dilin HDP çizgisine yakın olduğunu ifade eden sosyal medya kullanıcıları, Seymen’i eleştiren paylaşımlarda bulunmuşlardı. İYİ Parti İstanbul milletvekili Ümit Özdağ, Hasan Seymen’e Twitter üzerinden sert bir tepki gösterip cumhuriyetin kuruluş değerleriyle sorunu olanların İYİ Parti içerisinde siyaset yapamayacağını yazmıştı. Bunun üzerine Seymen, “Türk Milletinin ta kendisiyim!” ve “Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik ve bütünlüğüne halel getirecek herhangi bir tavrın karşısında durmaktan bir adım daha geri atarsam gök girsin, kızıl çıksın!” açıklamalarını yapmıştı.