KAFFED’den Hasan Seymen’in istifasıyla ilgili açıklama

Hasan Seymen’in istifasıyla ilgili, Kafkas Dernekleri Federasyonu’ndan (KAFFED) “Çerkes Toplumuna Yönelik Antidemokratik Tutumu Kınıyoruz!” başlıklı açıklama geldi.

Seymen’in geçmiş dönem katkılarını değinen KAFFED’in bildirisinde, “Eski Genel Başkan Yardımcımız Sayın Hasan Seymen’in, yönetiminde yer aldığı siyasi partideki görevinden, Federasyonumuzda görev yaptığı döneme ilişkin çalışmaları ve Çerkes kimliği üzerinden yürütülen kampanya sonucu istifa etmek durumunda kaldığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.” ifadeleri geçiyor.

Açıklamanın devamında, “Sayın Seymen’in istifa sürecinde, Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı olarak 2011 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yürütülen anayasa çalışmalarına toplumumuz adına yaptığı katkılar, çeşitli çevreler tarafından saldırı aracı olarak kullanılmıştır. Bu süreçte kullanılan nefret söylemi ve ayrımcılık dili siyasi tarihimize kara bir leke olarak geçmiştir. Bu ülkenin kurucu unsurlarından olan Çerkesler, bu topraklar için savaşırken Türkçe bilmiyorlardı, şimdi ise anadillerini bilmiyorlar. Bu durum asimilasyon politikalarının sonucudur. Devletlerin geçmişte yaşattıkları acıları telafi etme sorumluluğu vardır. Ülkenin geleceği ve toplumların beklentisi açısından, tüm siyasi parti, kurum ve kuruluşlar, söylem ve eylemlerinde mutlak surette bu sorumluluğu gözetmelidir. Böyle bir iyileştirmenin devlet eliyle yapılması, bugünün demokratikleşme adımları içerisinde önemli bir yer tutacaktır. Ülkenin anayasal eşit vatandaşları olan Çerkes toplumu ve Çerkes toplumunun en köklü sivil toplum kuruluşlarını bünyesinde toplayan Kafkas Dernekleri Federasyonu ve üye dernekleri olarak, siyasi bütün tartışmaların ötesinde ve üzerinde, haklı demokratik taleplerimiz üzerinden toplumumuza yönelen antidemokratik tutumu kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.