“Karaçay-Çerkes Adıge Khase’nin kapatılma talebi provokasyondur”

Çerkes STK temsilcileri, Karaçay-Çerkes Adalet Bakanlığı’nın başvurusuyla açılan, Adıge Khase kapatılması davasının siyasi olduğunu düşünüyor. Çerkes aktivistler 17 Mart’ta konuyla ilgili bir toplantı yapmayı planlıyor.

Karaçay-Çerkes Adalet Bakanlığı’nın 24 Şubat’ta mahkemeye gönderdiği başvuruda, Adıge Khase’nin RF anayasasını ihlal ettiği ve hareketin faaliyetlerinin tüzüğünde belirlenmiş olan çerçevenin dışına çıktığı ifade ediliyor.

Dava talebinde, “Adıge Khase hareketinin 27 Haziran 2015 tarihindeki seçim kongresinde büyük ihlaller meydana geldi. Hareketin yetki çerçeveleri dışına çıkan kararlar alındı” deniyor. Adalet Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre, “kongrenin yapılma ve çağrılma düzeni, kongre katılımcılarının hak eşitliği, protokol oluşturma kuralları ve toplantıdakiler adına konuşanların yetkisinin olmayışı” gibi konularda ihlaller yaşandı. Bakanlık ayrıca, hareketin başkanının tüzükte belirlenen görevlerini yerine getirmediğini, sadece açıklamalar şeklinde çalışmalarını yürüttüğünü kaydediyor.

Adıge Khase Başkanı Muhammed Çerkesov, Adalet Bakanlığı’nın dava talebinin asılsız olduğunu, hareketlerinin faaliyet tüzüğü çerçevesine sıkı şekilde bağlı olarak çalıştığını ifade ediyor.

Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi Başkanı Valeri Hatajukov, Adıge Khase’nin lağvedilme girişiminin kaba bir siyasi provokasyon olduğunu düşünüyor.

Hatajukov, “Bu eylemler, hareketin lideri Muhamed Çerkesov’un itibarsızlaştırılması ve görevden alınması, bağımsız bir Çerkes hareketinin tümüyle ve kesin bir şekilde yok edilmesi sürecinin bir parçasıdır” açıklamasında bulundu.

Bu eylemlerin birinin talimatıyla gerçekleştirildiğini düşünen Hatajukov, “Bunu hareketin hakkından gelinmesi için kullanılan metotlar ve ilan edilen suçlamaların saçmalığı gösteriyor” dedi.

Hatajukov, Adıge Khase ile ilgili oluşan bu durumun sadece Kafkasya’da değil, Türkiye, Orta Doğu, Avrupa ve Amerika’da büyük bir toplumsal tepkiye neden olduğunu da ifadelerine ekledi.

Kabardey Kongresi sivil hareketi Başkanı Aslan Beşto, “Sivil örgütler aslında resmi yönetim ve halk arasında arabuluculuk yapmak için vardır. Bunun yerine bizden suya sabuna dokunmamamız isteniyor. Kendisiyle aynı düşüncede olmayan ve bağımsız kalmaya devam eden STK’lar yönetim için can sıkıcı oluyor. Onlarla her türlü ilişki kesiliyor. Sonuç olarak hareket, kuruluş amacı olan görevlerinden hiç birini yerine getiremez hale geliyor. Şu anda, Karaçay-Çerkes Adıge Khase ile ilgili böyle bir durum yaşanıyor. Bu girişimler, Çerkesov’un uzun yıllardır kendi düşüncesine sahip olma ve bunu açıkça söyleme cesaretinde bulunmuş olmasıyla doğrudan alakalıdır” dedi. Ayrıca duruma bağlı olarak bir toplantı yapmayı düşündüklerini kaydetti.

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti “Genç Adıge Khase” sivil hareketi Başkanı Timur Jujuyev, medyada Adıge Khase’nin lağvedilme süreci ile ilgili haberlerin yer almaya başlamasının ardından farklı bölgelerden Çerkes aktivistlerin endişe ve hoşnutsuzluklarını ifade etmeye başladıklarını kaydetti.

Jujuyev, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “17 Mart’ta, yani konuyla ilgili duruşmadan sonraki gün Çerkesk’e Kabardey-Balkar ve Adıgey Çerkes örgütleri temsilcileri gelecek. Üç cumhuriyetin Çerkes aktivistlerinin katılımıyla Adıge Khase toplantısı yapılacak. Toplantı herkese açık olacak” dedi.

Jujuyev, “Adıge Khase’nin kapatılmasının arkasında kim ve ne var tahmininde bulunmak benim için zor. Ama kesin olarak biliyorum ki, bu hareket kapatılırsa yerel yönetim çok memnun olacak” dedi.

Adıge Khase, Çerkes halkının tanıdığı tek Çerkes sivil harekettir diyen Jujuyev, “Bundan dolayı, Adıge Khase’nin kapatılmasıyla ilgili bir kararın yanlış olacağını düşünüyorum. Bu, toplumda gerginliğe neden olabilir” dedi.